Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 16 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir
  göz tansiyonu tedavi yöntemleri, göz tansiyonu tedavisinde lazer dönemi

  Göz damlaları
  Göz damlaları, göz tansiyonunu kontrol altında tutmak amacıyla her gün kullanılır. Bu ilaçlar göz içi sıvı üretimini azaltarak veya sıvının drenajını arttırarak etki gösterirler. Bu ilaçların düzenli olarak ve saatinde kullanılmaları çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuzun önerileri doğrultusunda ilaçlarınızı düzenli kullanınız. Glokom ilaçları görmenizi korurken bazı yan etkileri olabilir. En sık görülen yan etkiler: gözde yanma ve batma, gözlerde ve göz kapaklarında kızarıklık, nabız – kalp ve solunum fonksiyonunda değişiklikler, ağız kuruluğu, kirpiklerde uzama, bulanık görme ve göz renginde değişikliklerdir. Glokom göz damlaları, diyabet – kalp hastalığı gibi nedenlerle kullanılan ilaçlarla etkileşebilir. Bu nedenle kullandığınız tüm ilaçların bir listesini göz doktorunuza veriniz.

  Ameliyat
  Glokom ameliyatlarında mikrocerrahi tekniklerle yeni drenaj kanalları oluşturulur. Cerrahi genellikle damla tedavisiyle göz tansiyonunun istenilen hedef basınca düşürülemediği veya damla tedavidine rağmen optik sinir hasarının ve görme alanı kaybının artmaya devam ettiği hastalara uygulanır. Ameliyat görmeyi arttırmaz yalnızca ilerlemeyi durdurmak amacıyla uygulanır.

  Göz Tansiyonu Tedavisinde Lazer Dönemi
  bir çok hasta için umut ışığı oldu. Göz tansiyonu ilerleyen vakalarda hastalarda körlüğe varan hasarlar verebilen çok ciddi bir hastalıktır. Hastalığın en büyük dezavantajı gözde oluşan basınç ve görme kaybının gözün uzun süre tolere etmesi nedeni ile çok geç belirti vermesidir. Genel olarak görülen ilk belirti kişide görme kaybının başlangıcıdır. Bunun sebebi göz kanallarında yaşanılan tıkanıklar ve benzer sebepler nedeni ile gözün arka kısmında biriken göz sıvısının görme sinirlerini tahrip etmesidir. Göz tansiyonu belirlendiği anda uygulanan tedavi diğer göz sinirlerini korumaya yöneliktir ve kaybedilen göz sinirleri ile buna bağlı gelişen görme kayıplarının tedavisi mümkün değildir. Göz tansiyonu bu güne kadar cerrahi müdahale ve ilaç ile tedavi edilmekteydi.turkeyarena.net Ancak gelişen lazer teknolojisi ile birlikte artık göz tansiyonuda lazer ile etkili olarak tedavi edilebiliyor. Her iki gözde de tansiyon şikayeti olursa her göze ayrı olarak uygulanan lazer tedavisinde amaç gözün arka kısmında biriken göz sıvısının boşaltılması ve gözün baskıdan kurtarılması oluyor. Ancak gözün arka kısmında sıvının tekrar birikmesinin önüne geçilemiyor. Yani uygulanan tedavi belirli bir süre etkili olabiliyor.
   


Sayfayı Paylaş