Göz Seyirmesi Nedir, Ne Anlama Gelir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 7 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Göz Seyirmesi Ne Demek

  Göz seğirmesi, göz kapaklarının istemsiz bir şekilde açılıp kapanması ya da tam açılıp kapanmadan göz kapağının sürekli olarak titreşmesidir. Göz kapağını hareket ettiren kaslar bulunur. Bu kaslar göz kapaklarını açma ve kapatma görevini yerine getirir. Bu kaslara hareketi bazı sinirler iletir. Bu sinirlerde herhangi bir sorun olursa ve beraberinde uykusuzluk, sigara ve kahve tüketimi gibi tetikleyici unsurlarda bulunursa göz seğirmesi olabilir.

  Gözlük takan kişilerdeki göz seyirmesi göz numaralarının artması ya da azalması nedeniyle olabilir. Gözlük kullanan kişilerde göz numarası düşmüş ya da artmış olabilir. Bunun farkında olmadan aynı gözlüğüğün kullanılması seyirmeyi artırabilir. Magnezyum ve potasyum minerallerinin eksikliği göz seyirmesi nedenleri arasındadır. Uykusuzluk, yorgunluk, stres ve fazla kafein tüketimi de bu soruna neden olabilir. Göz kapağını kontrol eden kaslar küçük ve oldukça hassastır. Stres, yorgunluk ve kafein gibi uyaranlar bu kasların titreşmesine sebep olur. Titreşimler fazla olduğunda gözde sinir sistemiyle ilgili istemdışı seyirmeler oluşur.

  Göz seğirmesinin tedavisinde ilk olarak seğirmenin nedeni araştırılır. Göz kapaklarında iltihabi bir durum olup olmadığına, kapaklarda başka bir rahatsızlık olup olmadığına, gözde başka bir hastalık olup olmadığına, gizli bir astigmatı, gizli bir hipermetropisi varsa bunlara bakılır. Bu gibi nedenlerin araştırılıp elenmesi gerekir. Eğer bu tür nedenlere yönelik bir problemden dolayı göz seğiriyorsa uygun bir gözlük vermek suretiyle seğirmeyi geçirebiliriz. Aşırı yorgunluk sebebiyle oluşan seğirmeler için bir iki günlük iyi bir uyku ve dinlenmeden sonra göz seğirmesinden kurtulabiliriz. Psikolojik faktörlere bağlı olarak geliştiyse psikolojik sorunlarımızı kaldırmak için danışacağımız bir psikiyatristin de yardımıyla yapılacak tedavide bu göz seyirmesi yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

  Bunun dışında aşırı alkol, sigara ve kafein tüketimi de rahatsızlığımızı tetikleyebilir. Beslenme düzenimizi de bir kontrolden geçirmekte fayda vardır.
   


 2. KaraMelek Well-Known Member

  göz seyirmesi yüz felcininde bir belirtisi olabilirmi
   
 3. BaRıŞ Well-Known Member

  Bence ilgisi yoktur.
  Ama yüz felci geçirme esnasında göz seyirebilir tabi.
   

Sayfayı Paylaş