Göz Seyirmesi Nasıl Geçer

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 6 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Göz Seyirmesi Nasıl Giderilir

  Göz seğirmesinde ilk olarak seğirmenin nedeni araştırılır. Göz kapaklarında iltihabi bir durum olup olmadığına, kapaklarda başka bir rahatsızlık olup olmadığına, gözde başka bir hastalık olup olmadığına, gizli bir astigmatı, gizli bir hipermetropisi varsa bunlara bakılır. Bu gibi nedenlerin araştırılıp elenmesi gerekir. Eğer bu tür nedenlere yönelik bir problemden dolayı göz seğiriyorsa uygun bir gözlük vermek suretiyle seğirmeyi geçirebiliriz. Aşırı yorgunluk sebebiyle oluşan seğirmeler için bir iki günlük iyi bir uyku ve dinlenmeden sonra göz seğirmesinden kurtulabiliriz. Psikolojik faktörlere bağlı olarak geliştiyse psikolojik sorunlarımızı kaldırmak için danışacağımız bir psikiyatristin de yardımıyla yapılacak tedavide bu göz seyirmesi yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

  Göz seğirmesini geçirecek öneriler
  *Uyku ve dinlenme saatlerine dikkat edilmesi
  *Stresli yaşamdan uzak durulması
  *Bilgisayar kullanımının azaltılması
  *Evde yumuşak ve parlak olmayan aydınlatmaların kullanılması
  *Çay-kahve tüketiminin azaltılması
  *Geceleri göz kapağına su bazlı nemlendiriciler ile kapak cildinden yüz kemiğine doğru hafif hafif bastırarak masaj yapılması
  Bunlara rağmen göz seğirmesi devam ederse ve gittikçe şiddetlenirse, beraberinde yüzün diğer bölümlerinde kasılmalar olursa, seğiren gözde şişlik, kızarıklık veya çapaklanma varsa, seğirme gözü tamamen kapatan bir şekil alırsa ve göz kapağında düşüklük olursa zaman kaybetmeden hekime başvurulması gerekiyor.
   


Sayfayı Paylaş