Göz Renkleri Nelerdir

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Göz renkleri, göz renklerinin özellikleri, göz renkleri isimleri, göz renkleri nasıl oluşur

  Açık kahverengi göz: Kahverenginin açık tonuna sahip göz rengi.

  [​IMG]

  Koyu kahverengi göz / Siyah göz
  Koyu kahverengi göz ya da Kapalı kahverengi göz: Bol pigment içerir ve çaprazlamada her zaman baskın çıkar. Koyu Kahverengi en sık görülen göz rengidir. Siyah olarak tanımlanan gözler aslında tamamen koyu kahverengindedir. Bazı kişilerde melanizm gibi bir şey olabilir.

  [​IMG]

  Kahverengi göz: Koyu kahverengi göze göre çok daha az görülen göz rengidir.

  [​IMG]

  Mavi göz: Bu renk yeni bir mutasyona dayanır. Yaklaşık beş bin yıllık bir genden kaynaklanır. İris melanin az içerdiğinden dolayı gözler mavidir. Bazı maviler çok parlak, hatta parlement mavisi kadar kontrastlı olabilirken bazılarıysa buğulu ve soluk olabilir.

  [​IMG]

  Yeşil göz: Tıpkı mavi göz gibi az pigment barındırır pigmentin yapısında yağda bulunur, zeytin yeşili, zümrüt yeşili, orman yeşili gibi yeşilin tonları bunların karışımı veya desenleri olabilir.

  [​IMG]

  Ela göz:Kehribar ile yeşil veya mavi ile yeşil ya da mavi ile kehribar çaprazlamalarından doğan melezdir. İrisin merkezine doğru renk yeşile veya kehribara döner, dışı mavi veya yeşil olabilir.Ayrıca her çeşit ela gözde mavi ve yeşil gibi az pigment barındırır.

  [​IMG]

  Kehribar göz: Sarı, açık kahverengi, turuncu, altın rengi, gibi sarı tonlarını barındırır. Kırmızı sarı karışımı gibi kahverengin bir tonuna benzer.

  [​IMG]

  Gri göz: Çok ender rastlanır. Gümüşî gri olabildiği gibi hafif yeşil desenleri olabilir. Çok açık mavi gibi gözükebilir.

  [​IMG]

  Kırmızı göz: Akşınların göz rengidir. Hiç pigment yoktur, ışığa inanılmaz hassastır ve göz bebekleri de kırmızıdır.

  [​IMG]

  Heterokromiya iridis: İnsan ya da çift gözlü canlılarda, iki gözün irislerinin birbirinden farklı renkte olması durumudur.

  [​IMG]

  Kaynak: vikipedi

  Göz renkleri hakkında bilgiler
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 5 Nisan 2017

Sayfayı Paylaş