Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 14 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır

  Yaşla birlikte ve yapısal nedenlerle üst göz kapağında sarkmalar ve alt göz kapaklarında torbalanmalar oldukça sık görülen bir durumdur. Bu durum sadece estetik bozukluk yapmaz, hastaların görmesini olumsuz etkileyerek günlük hayatlarında da rahatsızlığa neden olabilir. Ayrıca üst göz kapağı düşüklüğü nedeniyle kişiler kaşlarını kaldırarak kapaklarını açmak istediklerinden bu durum yorgunluk yaratabileceği gibi hastanın dış görünüşünü de etkiler.

  Göz kapağı düşüklüğü (Ptosis) üst göz kapağının aşağı doğru yer değiştirmesidir.

  Doğuştan olabildiği gibi, yaralanmalara veya yaşlanmaya bağlı olarak görülebilir.

  Nadiren bazı sinir ve kas hastalıklarının belirtisi olabilir.

  Ptosis’in nedeni, göz kapağı'nı yukarı kaldıran kasın az çalışması veya hiç çalışmamasıdır.

  Ameliyat şekli de kasın çalışma miktarına göre değişir.

  Blefaroplasti adı verilen ameliyat göz kapaklarının ameliyatla düzeltilmesidir. Genellikle lokal anestezi altında yapılır aynı aynada üst göz kapakları veya hem alt hem üst göz kapakları birlikte ameliyat edilebilirler.turkeyarena Ameliyat sonrasında kapaklarda hafif ödem ve morarma olabilirse de birkaç hafta içinde bu durum düzelir.

  Göz kapağı Ameliyatı
  Blefaroplasti genellikle 1 ila 2 saat arası sürer. Anestezi sonrasında üst göz kapaklarında doğal çizgileri üzerinden, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler yapılır. Bu Kesilerden girilerek deri, alttaki yağ ve kas dokusundan ayrılır. Fıtıklaşan yağ dokusu düzeltilir, fazlalık kas ve deri dokusu çıkarılır. Önceleri hemen her ameliyatta yağ dokusu çıkarımı yapılmaktaydı. Ancak yaşın daha ilerlemesiyle yağ dokusundaki büzüşmenin göz çukurluğunu arttırdığı ve kişiye daha yaşlı bir görünüm verdiği kabul edildiğinden, modern cerrahide yağ dokusunun mümkün olduğunca korunması amaçlanmaktadır. Daha sonra kesiler çok ince sünürlerle kapatılır. Alt göz kapaklarında deri fazlalığı olmaksızın yağ-kas torbacıkları varsa, göz kapağının içinden, görünen bir skor bırakmadan keşi yapılır. Genellikle daha elastik derili genç hastalarda uygulanır.
   


Sayfayı Paylaş