Göz Alerjisi İçin Ne Yapılmalı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 20 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Göz Alerjisi İçin Ne Yapılmalı
  Alerjen maddeyi ortadan kaldırmak tedavinin en önemli basamağıdır. Fakat neye karşı alerjik reaksiyon verdiğimizi bilmek oldukça güçtür. Atmosferde gezinen binlerce bitki parçaları, canlı atıkları, toz gibi gözle görülemeyecek kadar küçük zerreciklerin hangisinden etkilendiğimizi bilmek oldukça güçtür. Doktor kontrolünde olmak oldukça önemlidir. Alerjinin teşhisinde hastanın kendini doğru ifade edebilmesi olağan süreyi en aza indirir. Hangi mevsimde bu belirtilerin görüldüğü, başka bir alerjen maddeye olan duyarlılığı, ilaç kullanıp kullanmadığı, ne tür beslenme alışkanlığı olduğu, hatta hangi tür temizlik malzemeleri kullandığı alerji teşhisinde önemli rol oynar. Alerjik şikayetler ile başvuran hastanın ön anemnezinin doğruluğu, yapılacak olan testleri yönlendirir.

  Evde genel anlamda alerjen maddelerden daha az etkilenmek için;
  Havalandırma yerine klima kullanınız. Klimaların, filtreli olma özelliklerinden dolayı, alerjik durumlarda kullanılması önerilir. Dışarıdaki zerreciklerin odaya direkt girmesi önlenmiş olur.

  Bahar ve yaz aylarında özellikle güneş gözlüğü kullanınız. Güneş gözlüğü, göze toz kaçmasını önleyebileceği gibi güneşin zararlı etkilerinden de korur. Şiddetli bir alerjik durumunuz varsa kenarları yüze doğru kapanan gözlükleri tercih ediniz.

  Gözünüzü elinizle kaşıyıp, ovuşturmayınız. Göze el temasından mümkün olduğunca uzak durunuz. Eller kimi zaman en temiz kimi zaman ise en kirli parçamızdır.

  Yatak odanızda toz çekmeyen kumaşlardan yapılmış, sık yıkamaya müsait yatak örtüleri ve nevresimler kullanmayı tercih ediniz. Evde toz alırken ıslak bez kullanınız.

  Eğer hayvanlara karşı da alerjiniz varsa evde mümkünse hayvan beslenmekten uzak durunuz. Besliyorsanız sık banyo yaptırınız ve evinizi de mutlaka günde bir kez süpürünüz.

  Evinizi, banyonuzu, mutfağınızı temiz tutmaya özen gösteriniz. Açıkta yiyecek ve giyecek bırakmayınız.

  Çiçeklerinize gübreli bahçe toprakları kullanmayınız.

  Ellerinizi ve yüzünüzü su ile sık sık yıkayınız.

  Göz alerjisi sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Özellikle çocuklarda ve kırsal kesimlerde yaşayan insanlarda sıklıkla görülür. Tedavi edilmesi şarttır. Aksi takdirde rahatsızlıklar şiddetlenebilir.
   


Sayfayı Paylaş