Gordiyon Fiyongu

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 21 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  TurkeyArena

  KİTABIN YAZARI
  Benhard SCHLINK
  YAYINEVİ VE ADRESİ
  İletişim Yayınları Cağaloğlu / İSTANBUL
  BASIM TARİHİ
  1997
  KİTABIN YAYIM MAKSADI  KİTABIN ÖZETİ :

  Georg, Fransa’ nın Marsilya eyaleti yakınlarındaki Cucuğnan diye bir kasabada yaşamaktadır. Tulon’ daki Mermoz A.Ş.’ ye bağlı yeni savaş helikopterleri konusunda Mösyö Maurini’ ye bağlı olarak ufak tefek tercüme işleri yaparak geçimini sağlamaktadır.

  İş aramak için yolladığı mektuplardan birisine gelen cevaba kadar gündelik yaşamı tutarsız olarak devam etmektedir. Cadhanet’ te Bulnakof adlı bir patronun yanında tercüme işine başlar. Yanındaki sekreteri Françohise ile beraber çalışmaktadır. Aralarındaki samimiyet büyük bir aşka dönüşmüştür.

  Mösyö Bulnakof, Mauruni' yi, kaza süsü verip öldürdükten sonra olaydan habersiz olan Georg’ u, Mauruni’ nin bürosuna verir ve onu serbest tercüme bürosu sahibi yapar. Bu olayın ardından, Polonya ve Rusya' ya yeni savaş helikopteri projelerinin tercümelerini satarak geçimini sağlayan Bulnakof ile Georg’ un arası açılır ve birbirlerine düşman olurlar.

  Aradan epey zaman geçtikten sonra Bulnakof ve Françohise ortadan kaybolurlar. Georg’ un hayatı yine o eski tutarsız günlerine döner. Georg, Françohise' nin bir fotoğrafındaki Katetrial resminden yola çıkarak Newyork’ a Françohise’ yi aramaya gelir.

  Buradaki arkadaşları ve yeni tanıştığı insanlardan yardım alarak önce Bulnakof' un daha sonra ise Françohise' nin izini bulur. Bulnakof Georg’ u öldürmeye yeltenmiş fakat başarısız olmuştur. Bulnakof Georg’ un elindeki kendi aleyhindeki casusluk fotoğraflarını ve savaş helikopteri projelerinin tercümesini almak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Cucuğnan’ da ve Newyork’ ta adını polis tarafından aranılanlar listesine bile yazdırtır. Bundan dolayı hiç kimseden Georg’ a tercüme işi gelmez. Bunun üzerine Georg daha sonraki yıllarda olmuş Françohise' nin kızı Gill’ i alarak San Fransisco' ya gider. Sonraları Françohise’ yi tehdit ederek Bulnakof' un bürosundaki negatifleri eline geçirir. Bulnakof Georg’ u öldürmek için San Fransisco’ ya gider. Burada Georg 2000 dolara Ruslar' a, Bulnakof’ un casusluğu hakkındaki bilgileri ve negatifleri verir. Rus ajanları hava alanında Bulnakof' u öldürür. Georg, Françohise ve Gill’ i yanına alıp Madrid’ e giderek bir ev tutup evlenirler. Bundan sonraki yaşamlarına burada devam ederler. Hayatlarını kitap yaparak yayına sunarlar. Bu olayın çözümünde Georg İskender’ in hikayesindeki Gordiyon düğümlerinin çözülmesindeki mantıkla olayı çözmüştür, yani Gordiyon Fiyongu ile.
   


Sayfayı Paylaş