Google'ın 6 milyar dolarına hemen evet demeyen adam!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 11 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Google bu adamın sitesine tam 6 milyar dolar önerdi ama o, bu ufak serveti elinin tersiyle itti...
  Dünya üzerinde Google'ın 6 milyar dolarlık teklifine balıklama atlamayacak kaç kişi vardır? Çok olduğunu sanmıyoruz ancak Andrew Mason bu insanlardan biri. Mason Groupon'un kurucusu ve en çok hissenin de sahibi. Diğer yandan da, Google'ın sitesini satın almak için yaptığı 6 milyar dolarlık teklifi elinin tersiyle iten adam...

  Groupon isimli oluşum, günlük kuponlar yayınlayarak kıyafetlerde, otellerde, elektronik eşyalarda, yemeklerde ve aklınıza gelecek ya da gelmeyecek birçok konuda kullanıcılara indirimler sağlayan, ülkemizde de örneklerinin olduğu bir oluşum. 2008 yılında Mason tarafından kurulan Groupon 35 milyon kullanıcıyı ve 300 dünya piyasasını kendine bağladı. Firma kuponlardan elde edilen gelirin bir kısmını kendi alarak kar elde ediyor. Bu yıl oluşumun satışlarının 500 milyon doları bulabileceği söyleniyor.

  Ancak uzmanlara göre; Google'ın Groupon'ın kazandığı parada gözü yok. Arama devi uzun zamandır bölgesel çalışmalara odaklanmak istiyordu. Groupon'u, kuponları satın alırken kullanıcılar hakkında bilgi toplayıp daha sonra kullanıcılara yeni ürünler ya reklamlar göndermek için kullanmak istiyor.

  Peki Mason neden düşünüyor?

  Bir Google kullanıcısına bölgesine odaklı reklam vermek ve Google hesaplarını o şekilde ayarlamak firmaya büyük rahatlık sağlayabilir. Analist Yun Kim ise işe farklı bir boyutta bakıyor ve Groupon'un bölgeye özel sistemini Google'ın Android'in içine yerleştirebileceğine dikkat çekiyor. Kim, Android kullanıcısının bir mağazanın yanından geçerken o mağazaya özel kuponları görebileceğini söylüyor.

  Teklifin götürüldüğünü ortaya çıkaran kaynak ise ismini gizli tutmak istiyor. Bu kaynağa göre, önümüzdeki yılın başında Groupon'un satılıp satılmayacağına karar verilecek ancak Google'ın ve Mason'ın bazı farklılıkları bulunuyor. Bu görüş ayrılıkları çözülürse Groupon, Google'ın olabilir.

  Ancak 2 ay önce CNNMoney.com'un Mason'la yaptığı röportajda Groupon'un kurucusu, şirketi satmayı düşünüyor musunuz, sorusuna şu cevabı vermişti; "McDonald's'ın veya Exxon'un bizi satın almaya çalışmasını istiyorum, yani tamamen alakasız birinin." Aynı röportajda Google'a satmak ister miydiniz sorusunu ise şöyle yanıtlıyor; "Hayır, GE ya da onun gibi bir şeyin parçası olmak istiyorum." GE, dünyadaki sorunlara parlak ve yaratıcı çözümler getiren fikirleri değerlendiren bir firma.
   


Sayfayı Paylaş