Google'a Rakip Arama Motoru Blekko.com

Konusu 'İnternet' forumundadır ve EmRe tarafından 2 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İnternet devi Google’ a rakip olarak açılan yeni arama motoru ‘blekko.com’ yayına girdi.
  Günümüzde internetin bütün iplerini bulunduran arama motorları, internet sitelerinin popülaritesini değiştiren en önemli araçlardan biri olma özelliğiyle çok büyük önem taşıyor. Bunun en büyük kanıtı olan Google’a rakip olarak birçok site çıkmıştı; fakat hiçbiri Google’nin internetteki yerini değiştiremediği için ortadan kaybolmuştu.

  Bu önyargıları yıkmak için bugün yayına giren blekko.com yeni arama motoru olarak sanal alemdeki yerini aldı. Altyapısını oluşturmak için 24 milyon $ harcanan site, 3 yılda hazırlandı. Bu sitenin Google’a göre en büyük avantajı ise sosyal sistemindeki farklılık olacak.

  Bu arama motorunda kullanıcılar sadece arama yapmakla kalmayıp arama sonuçlarını düzenleyebilecek. Slashtag adı verilen bu özellik ile ‘/’ tuşuna bastıktan sonra kullanıcılar aradığı site içeriği ile ilgili tag’ını girecek ve bu sayede aramayı yapan kişilere özel bir arama yapılmış olacak.

  [​IMG]

  Üyelik sistemine önem verecek olan Blekko.com, üye olan kullanıcılara özel arama listesi yaparak, kullanıcıların ziyaret ettiği favori sitelerini listeleyerek bu sayede bu sitelerin popülaritesini artırmasını da sağlayacak. Ziyaret edilen sitelerde spam’larla karşılaşılması durumunda Slashtag özelliğini kullanarak /spam yazıldığı taktirde Blekko botları bu sitenin arama sonuçlarını tekrar gözden geçirecek.

  Blekko’nunen büyük özelliği ise; Google’nin kullanıcılarına belli bir ücret karşılığında sunduğu sitenin popülaritesi ve analiziyle ilgili bilgi veren Google Analytics benzeri özelliği site yöneticilerine ücretsiz olarak sunacak. Site yöneticileri bu şekilde hiçbir ücret ödemeden bu hizmete sahip olabilecek.

   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  Google'a biraz zor rakip olur
   
 3. BaRıŞ Well-Known Member

  büyük konuşmamak gerek bence. Dünyayı bilemem ama bizim ülkemizde birileri birşeyi tavsiye edip bi alışkanlık başladımı herkes ona yönlenir alır başını gider. Ama tabikide zooor.
   

Sayfayı Paylaş