Google'a 'dev' ceza: 1 dolar!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 9 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Şaka gibi: Google ve internet tarihinin gelmiş geçmiş "en garip" cezası burada...
  2008 yılında Google'ın Street View araçları ABD Pensilvanya'da çektikleri görüntüleri Google Maps'e yükledikten kısa bir süre sonra bu görüntüler bölgedeki bir çiftin dikkatini çekti. Google Maps'te kendi evlerinin yakından çekilmiş bir fotoğrafına rastlayan çift yaptıkları inceleme sonucunda bu görüntülerin ancak kendi arazilerine girilerek çekilebileceğini düşündüler ve Google'a ait araçların arazilerine izinsiz girdiği iddiasıyla dava açtılar.

  2009 yılında mahkeme davayı düşürdü ama çift pes etmedi ve tazminat istemiyle temyize başvurdular. Davanın açılmasından 2 yıl sonra Google hatasını kabul etti ve araziye izinsiz girdiğini itiraf etti. Dünyanın en büyük şirketlerinden birini dize getiren çiftin bu dava sonucunda zengin olduğunu düşünebilirsiniz ama açtıkları dava onları pek de zengin edebilecek bir dava değildi. Çünkü çift Google'a sadece 1 dolarlık manevi tazminat davası açmıştı.

  1 dolarlık ceza Google için küçük ama hukuk dünyası için büyük anlam ifade ediyor. Çünkü bu dava emsal teşkil edecek ve Google'ın sayısız benzer dava ile yüzleşebilecek olması anlamını taşıyor. Üstelik bir sonraki davayı açan kişiler bu Pensilvanyalı çift kadar tok gözlü olmayabilir...
   


Sayfayı Paylaş