Google Facebook Hesabı Ölünce Ne Olacak

Konusu 'Sohbet' forumundadır ve ot-gu tarafından 14 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Ölünce hesabınızı kim kesecek
  Biz öldükten sonra elektronik posta adreslerimize, hesaplarımıza neler olacağını kullanıcılar merak ediyor.

  Google, kullanıcılarının öldükten sonra hesaplarına ve bu türden verilerine ne yapılmasını istediklerine karar vermelerini sağlayacak bir uygulama başlatacağını açıkladı.

  Bir tür elektronik vasiyet sayılabilecek bu sistemde kullanıcılar verileri tamamen sildirme seçeneğine sahip olacak. Uygulama sayesinde 'dijital miras' da bırakılabileceği söyleniyor.

  Google, Avrupa Birliği'nin, Avrupa yasalarını ihlal edebileceği uyarısına rağmen, tıklayın yeni gizlilik politikasını geçen sene uygulamaya başladı. Internet kullanıcıları elektronik ortamdaki verilerin geleceği ile ilgili genel olarak kaygı ifade ediyor.

  Google'den yapılan açıklamada "Bu yeni uygulamanın siz öldükten sonra da dijital dünyanızı korumanıza imkan sağlayacağını umuyoruz." ifadeleri yer alıyor.

  California merkezli Google, YouTube'un yanısıra fotoğraf paylaşım ortamı Picasa ve Blogger'ın da sahibi konumunda.

  "ÖNCE HATIRLATMA YAPACAĞIZ"

  Google, kullanıcılara elektronik verilerin geleceği ile ilgili ölümden sonra olmak üzere 3, 6, 9 ay veya bir senelik seçenekler sunulacağını belirtiyor.
  Öte yandan belli verilerin ya da telefon numaraları gibi bilgilerin diğer hizmet ortamlarından yönlendirilmesi de söz konusu olabilecek.

  Google, verilerin yok edilmesi ya da benzeri bir işlemin yapılması öncesinde ilgili kişinin telefonuna ya da alternatif bir elektronik posta adresine hatırlatma ve uyarı mesajı gönderileceğini belirtiyor.

  Dijital verilerin silinip silinmediği ile ilgili tartışmalar da gündeme gelmişti.
   


Sayfayı Paylaş