Gökçeadada Nerede Kalınır, Gökçeada Konaklama

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Gökçeadada Nerede Kalınır, Gökçeada Konaklama
  Turizm açısından hala bakirliğini koruyan bir yer Gökçeada. Adada ev pansiyonculuğu ile başlayan turizmin, son yıllarda profesyonel tesislerin kurulmasıyla gelişmeye başladığı görülüyor. Turizm anlayışının organik tarımcılığın etkisiyle doğaya saygılı, yerel mimariye uygun, küçük tesislerle şekillenmesi bekleniyor. Gökçeada, konaklama fiyatlarının, bir ada olmasına rağmen uygun olması ile dikkat çekiyor.

  Gökçeada’nın son 50 yıl içinde planlı kurulan yeni köylerinde ev pansiyonculuğu çok yaygın. Köylüler kendi oturdukları evlerin odalarını ya da müstakil olarak bütün evi kiraya veriyorlar. Yıllar önce bu işe başlamış bazı aileler artık evlerini tamamen pansiyna çevirmişler. Pansiyonların işletmeciliği genelde ev hanımları tarafından yapıldığı için temizliğe çok önem veriliyor. Doğal olarak köy evlerinden fazla bir konfor beklenmemesi gerekiyor.

  Adada yatak kapasitesi yüksek olan iki tesis bulunuyor. Bunlardan biri kuzeyde diğeri güneyde denize sıfır konumda olan resort oteller.

  Son yıllarda Rum köylerinde, eski taş evlerin restore edilmesi ya da sıfırdan yerel mimariye uygun inşa edilmesiyle kurulan otel ve pansiyonların da çoğaldığı görülüyor. Bunlar butik tarzları ile dikkat çeken, köylerin yüksek konumlarından dolayı genelde manzaralı mekanlar.

  Gökçeada’ya ilk defa gelecek olanlar, konaklama mevkiine karar verirken zorlanabilir. Adanın büyük olması konaklama için birçok mevkii seçeneği sunuyor. Genel olarak şöyle bir sınıflandırma yapmak mümkün:

  Adanın sosyal hayatına yakın olmak isteyenler; Merkez, Yeni Bademli ve Kaleköy Limanı’nı;

  Eğer tatilinizi masmavi, tertemiz koylara yakın geçirmek istiyorsanız güney kıyılarını; Aydıncık ve Yuvalı Plajı civarını;

  Gökçeada’yı nostaljik bir ortamda yaşamak isteyen*er; Rum köylerini tercih edebilirler.
   


Sayfayı Paylaş