Gökçeada Yıldız Koyu

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Gökçeada Yıldız Koyu
  Yıldızkoy adanın kuzey kıyılarından denize girilebilecek neredeyse tek koy !
  Adada hakim rüzgar kuzeyden olduğu için burası genelde rüzgarlı. Ama rüzgarın hafiflediği ya da güneyden estiği bir güne denk gelirseniz Yıldızkoy 'un denizi süt liman oluyor.

  Yıldızkoy, Gökçeada Sualtı Milli Parkı'nın içinde yer alıyor. Parkın karadan denize girilebilecek tek koyu burası. Deniz florası ve faunası koruma altında olan bölgede şnorkelle yüzerek zengin sualtını seyretmek ayrı bir zevk olacaktır.

  Arabayla koya kadar varmanız mümkün. Koyun içinde sadece dış duvarları ayakta duran eski bir şapel de bulunuyor.

  2010 sezonunda koy biraz daha hareketlendi. Çünkü bir tesis kafe-beach hizmeti vermeye başladı. Tesisin duş, tuvalet, soyunma kabini ve şemsiye-şezlonglarından yararlanabilirsiniz. Kaleköy muhtarlığının açtığı bir de şirin bir kahve bulunuyor deniz kenarında.

  Yıldızkoy'da ilginç kaya oluşumları bulunuyor. Bu kayaların üzerinde uzanıp güneşlenmek sonra denize inen merdivenlerden havuza girer gibi akvaryum gibi sulara dalmak çok keyifli.

  Koyun sağ kısmında yukarı doğru çıkan patika yoldan yürüyerek devam ederseniz sualtı parkının içindeki diğer koylardan Mavi Koyu da görebilirsiniz.

  Yıldızkoya yakın konaklamak isteyenler Yeni Bademli Köyü'nü ve Kaleköy'ü tercih edebilir. Bu köylerden yürüyerek kolayca koya ulaşabilirsiniz.
  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş