Gökçeada Plajları

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Gökçeada Plajları
  Gökçeada'da temiz ve engin mavi denize girilecek olağanüstü güzellikte plajlar bulunur. Dört bir yanını çevreleyen mavi bayraklı kıyılara sahip olmak Gökçeada'lılar ve Gökçeada'ya gelenler için bir ayrıcalıktır: Kefaloz, Yuvalı, Yıldızkoy, Uğurlu, Gizlikoy, Kuzulimanı, Kaleköy, Güzelcekoy gibi daha bir çok irili ufaklı doğal plajlarda, sakin, gürültüden uzak koylarda maviyle kucaklaşabilirsiniz.

  Gökçe ada’nın başlıca koyları;

  Aydıncık (Kefalos) Adanın Güneyinde yer alan Aydıncık (Kefalos) kıyısı Kuzey Ege'nin Patarası olarak kabul edilir ve kaya mezarlarıyla da önemlidir. Aydıncık burnu sert rüzgara rağmen kaba dalgaların oluşmasını engellediği için rüzgar sörfü yapanlar için ideal bir bölgedir. Burada yapılan şifalı çamur banyosu da cilde yararlıdır. Aydıncık (Kefaloz) Plajı Gökçeada'nın günübirlik tesisi olan tek plajıdır. Plaj 1200m uzunluğunda altın rengi kumsaldan oluşur.

  Gizli Liman: Adanın batısında bulunan gizli limanın 750 metre sahilinde hiçbir yapı yoktur ve bu haliyle Ege'deki ender bakir koylardan biridir.

  Yıldızkoy: Adanın denize girilebilecek en güzel yerlerinden biri de Kaleköy'ün bitişiğindeki Yıldız Koyu'dur. Yıldızkoy adanın kuzey kıyılarından Sualtı Milli Parkı içinde yer alır.

  Marmaros: Marmaros, adanın kuzey kıyılarında denize girilebilecek iki koydan biri. Kuzey Batıda bulunan Marmaros plajı da denize girmek ve piknik yapmak için son derece elverişlidir.

  Yuvalı: Yuvalı Plajı, Uğurlu Köyü ve Şirinköy'deki otel ve pansiyonlar
  Adanın güney kıyısında, Yuvalı diye anılan iki güzel koya Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının tesisleri kurulmuş yıllar önce. Buralarda ilgili memurluklarda çalışanlar tatil yapıyor.turkeyarena.net Eğer yer kalırsa dışarıdan da ziyaretçi alıyorlar konaklama için.

  Tesislerin plajları herkese açık. Plajlarda şemsiye ve şezlong bulunuyor. Tesislerin büfe, kafe ve restoranlarından faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca bir resort otel de özel sektöre hizmet veriyor.

  Laz Koyu: Gökçeada'nın güney kıyısında, ufak, şirin bir koy. Asfalt yoldan sola doğru tabela işareti bulunuyor. Toprak yoldan 300 metre ilerledikten sonra sizi şaşırtacak güzellikte bir koya ulaşıyorsunuz. Burada herhangi bir tesis bulunmuyor. Yanınıza şemsiye ve suyunuzu almayı unutmayın.

  Aklınızda bulunsun, kuzey rüzgarı ne kadar kuvvetli olursa olsun burası tenha oluyor!
   


Sayfayı Paylaş