Gökçeada Gezilecek Yerler

Konusu 'Turkey' forumundadır ve GamZe tarafından 10 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Gökçeada Gezilecek Yerler
  Aydıncık Sahili
  İlçe merkezine uzaklığı 13 km.’dir. Yaz aylarında Adanın en gözde plajı konumundadır. Tuzgölü’ne olan yakınlığı nedeniyle de daha bir ilgi çekicidir. Sahil uzunluğu yaklaşık 2 km’dir. Kamp yapma ve çadır kurma açısından uygun bir konumdadır. Kamping alanları da mevcuttur. Rüzgar sörfüne ilgi duyanlar için de uygun bir mekan konumundadır.
  [​IMG]

  Karayolları Çeşmesi
  Adanın gözde piknik alanlarından birisidir. Yaz kış çeşmesinden akan su ve hemen yakınındaki çınar ağaçlarının altında ailece hoşça bir vakit geçirebileceğiniz alanlardan biri. İlçe merkezine yaklaşık 22 km. mesafededir. Baraj Göleti’nin geçilmesinin ardından Kapıkaya mevkiine giden yol takip edildiğinde Karayolları Çeşmesi’ne ulaşılır. Yolun hemen sağında olup, etrafındaki zeytin ve diğer ağaçlardan oluşmuş ormanlık arazi güzel bir görüntü sergiler.

  Kaya Mezarı
  Aydıncık’ı Uğurlu’ya bağlayan asfalt yolun sağında Kokina mevkiinde yer alan Kaya Mezarı’nın ilkçe merkezine uzaklığı 18 km. civarındadır. Kaya içerisine oyulmuş, iki kişilik mezarın hangi dönemden kaldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Roma Dönemi’ne ait olduğunu tahmin edilmektedir. Kaya Mezarı yolun sağında yaklaşık 100 m uzaklıktadır. Araç girmesi mümkün olmayıp yürüyerek ulaşılabilir.

  Kaşkaval Burnu (Peynir Kayalıkları)
  Kuzulimanı’nın hemen solunda yer alır. Üst üste sıralanmış peynir kalıplarını andıran ilginç kaya oluşumlarıyla dikkat çeker. Burayı karadan görmeniz mümkün değildir. Ancak, tekne ile denizden görme şansınız vardır. Adanın hatırda kalabilecek görsel güzelliğe sahip doğal oluşumlarından birisidir.

  Bu ilginç kaya oluşumlarının bir efsanesi vardır; Efsane, sayısız keçi ve koyuna sahip olan zengin, inatçı, cimri ve yaşlı bir kadınla ilgilidir. Yaşlı kadın, cennete gidebilmek amacıyla bir çok yuvarlar kalıp peynir yapmış ve bunları üst üste sıralamış. Ama kimseyle paylaşmamış. Tanrı, ona kızmış ve cezalandırmış. Mart ayının birinde, yağmur, kar ve şiddetli rüzgarlar göndermiş yaşlı kadının üzerine. Kadın ve peynirler donmuşlar. Peynir kalıpları taşa dönüşmüş. Daha sonra insanlar bu kayalara, peynir kayaları demişler.
  [​IMG]

  Kuzu limanı
  Kuzulimanı Gökçeada’nın anakarayla ulaşımını sağlayan gemilerin yanaştığı yerdir. Dolayısıyla Ada'ya gelenlerin ilk olarak tanıştığı ve misafirleri karşılayan yer konumundadır. Bu özelliğinin yanında plajı sayesinde Gökçeada’nın gözde mekanlarından birisidir. Plaj kenarında bulunan çay bahçelerinde sıcaktan bunaldığınız anlarda serinletici içecekler bulmanız mümkündür. Yaz aylarında plaj voleybolu ve diğer aktivitelerin bolca yapıldığı mekan konumundadır.
  [​IMG]

  Laz Koyu
  Gökçeada doğal yapısı nedeniyle birçok irili ufaklı koyu bünyesinde barındırmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Şahinkaya arazisi içerisinde yer alan Laz Koyu’dur. Buraya Şirinköy’den Kapıkaya istikametine doğru gidildiğinde ulaşılabilir. Yuvalı mevkiindeki Adalet Bakanlığı Tesisleri’nin geçilmesinin ardından Laz Koyu tabelasının takip edilmesi ile birlikte yaklaşık 600-700 m.’lik toprak yoldan gidilmelidir. Araçların plaja kadar inmesi mümkün değildir. Doğal yapısıyla ve güzelliğiyle Laz Koyu hoşça vakit geçirebileceğiniz kumsallardandır.

  Marmaros Şelalesi
  Marmaros Şelalesi için Dereköy’ün Uğurlu istikametindeki çıkışından sağa ayrılan yoldan gitmeniz gerekiyor. Asfalt yolda yaklaşık 7 km. gittikten sonra aracınızı burada bırakmanız gerekiyor. Çünkü şelaleye kadar araçla gidilmesi mümkün değildir. Yolun sağ tarafında ormanın içerisinde yer alan ve ancak patika bir yoldan yaya olarak gidilebilen şelalede kış aylarında coşkun bir şekilde su akmasına rağmen yaz aylarında su miktarı iyice azalmaktadır. Şelale, doğayla başbaşa olmak ve tracking yapmak isteyenler için bulunmaz bir fırsat yaratır.

  Tuz Gölü
  Aydıncık sahilinin hemen yanıbaşındadır. Yaz aylarında suyu çekilmesi sebebiyle Tuz Gölü’nde siyah renkli çamur oluşumu gerçekleşir. Bu çamur içerdiği kimyasal bileşenler sebebi ile romatizma, sedef ve kireçlenme gibi rahatsızlıkları iyi gelmektedir. Bu özelliklerinin yanı sıra insanların, kuş ve diğer hayvanların tuz ihtiyacını da karşılar. Pek çok canlı türü için de beslenme alanı oluşturur. Göç eden pelikan, flamingo, yaban ördeği ve kazı gibi kuşlara da değişik dönemlerde ev sahipliği yapmaktadır.turkeyarena.net Burada oluşan ve vücuda sürülen çamurdan en iyi arınma yöntemi ise hemen yanıbaşında bulunan deniz suyundan faydalanmaktır.

  Yenibademli Höyük
  Gökçeada’nın ilk sistemli arkeolojik kazısı olma ünvanını taşıyan Yenibademli Höyük, Kaleköy istikametinde olup ilçe merkezine 3 km. mesafededir. Yolun sol tarafında bulunmaktadır. Orta büyüklükte bir höyük olan Yenibademli Höyük, doğu-batı yönünde 120 m, kuzey-güney yönünde ise 130 m. kadar bir alanı kapsamaktadır. Yüksekliği araziden 9 m., deniz seviyesinden ise 18 m. kadardır. Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleriyle 1996 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç.Dr.Halime HÜRYILMAZ Başkanlığında Gökçeada Kaymakamlığı ve Belediyesi’nin katkılarıyla yürütülen kazı çalışmaları neticesinde Höyük’teki yerleşmenin günümüzden 5000 yıl öncesine varan Erken ve Geç Tunç Çağları’na ait olduğu bulgulardan anlaşılmıştır.

  İlçe Merkezi
  İlçe merkezi Yenimahalle, Çınarlı Mahallesi ve Fatih Mahallesi olmak üzere üç mahalleden oluşmaktadır. Üç mahallede de eski yerleşimden örnekler mevcuttur. Tüm resmi daireler ve alış-veriş mekanları ilçe merkezinde bulunmaktadır.

  Görülebilecek yerler arasında Çınarlı Mahallesi’nde bulunan Osmanlı mimari örneklerini taşıyan Merkez Camii ve ilçe merkezinin üç camisinden en büyüğü olan Fatih Camii bulunmaktadır. Biri Yenimahalle ve diğeri de Fatih Mahallesi’nde bulunan iki de kilise mevcuttur.
  Yıldızkoy

  Adanın en güzel ve hatırda kalabilecek koylarından biridir. İlginç kaya oluşumlarıyla dikkat çeker. Buraya Yukarı Kaleköy’den yürüyerek ulaşılabileceği gibi Yenibademli Köyü içerisinden de araçla ulaşılması mümkündür.turkeyarena.net Yıldızkoy’dan başlayarak Yelkenkaya arasında kalan kısım su altı güzellikleri sebebiyle TÜDAV’a (Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı) tahsis edilmiş ve Su Altı Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Bu park Türkiye’nin ilk ve tek Su Altı Milli Parkı’dır.

  Şahinkaya
  Trabzon’un Çaykara ilçesinden iskan suretiyle getirilen Karadenizli vatandaşlarımızın yaşadığı köydür. İlçe merkezine 16 km. uzaklıktadır. Halk burada geçimini hayvancılık, ziraat ve arıcılık ile sağlar. Burada köylüler tarafından kurulan ve hayvansal ürünlerin üretiminin gerçekleştirildiği bir mandıra mevcuttur.

  Gökçeada Plajlar
  Gökçeada’nın neredeyse her yerinden denize girebilirsiniz. Kuzulimanı ve Aydıncık (Kefalos) en çok tercih edilen plajlar arasında. Uğurlu köyü yakınlarındaki 3-4 km. uzayan kumsal tenha olur çoğu zaman. Yeni Bademli köyünün içinden geçilip 1 km’lik stabilize yolla ulaşılan Yıldız Koyu, Dereköy’de Alataş tabelası izlendikten sonra varılan Marmaros ve Uğurlu yakınlarındaki Gizli Liman kalabalıktan uzak yerler.

  Gökçeada Eğlence Yerleri
  Ada'da yaşam güneş ve denizden ibaret değildir. Geceleri de en az gündüz kadar hareketli ve eğlencelidir. Konaklama ve eğlence yerlerinin birbirinden farklı yerlerde olmasından dolayı, eğlence mekanlarını, gelen turistlere gürültü kirliliği yaşatmaz. Ada'da bar, disko, kafe, balık restaurant ve taverna yeterince bulunmamaktadır. Şu an Gökçeada Ege ve güney sahillerine oranla sessiz ve mütevazıdır. Her geçen gün bunlara yenileri eklenmektedir.

  Gökçeada'da yazın film festivali düzenlenmektedir. Genellikle yaz aylarında, konserler, basketbol, voleybol, plaj voleybolu, tavla turnuvaları, uçurtma şenlikleri, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı'nda su sporları müsabakaları, toplu sünnet şenlikleri, tiyatro gösterileri, güzel sanatlar sergileri olmaktadır.
  Yaz aylarında su kayağı ve sörf için malzeme kiralayabilir ve unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

  Gökçeada Ulaşım Bilgileri
  Çanakkale İskelesinden Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri kalkan feribotla yada Kabatepe İskelesinden her gün kalkan arabalı vapurla İlçemize ulaşılır. Çanakkale'den arabalı vapura ulaşmak için önce Eceabat İlçesine geçilmelidir. Eceabat İskelesinden kalkan minibüslerle Kabatepe İskelesine karayolu ile gelinir. Deniz yolculuğu Çanakkale'den 2 - 2,5 saat Kabatepeden ise 1,5 - 2 saat sürmektedir.

  Çanakkale isk. 286-217 18 15
  Kabatepe isk. (Eceabat) 286-814 12 63
  Gökçeada isk. 286-887 30 43

  Gökçeada Konaklama
  Gökçeada’da lüks konaklama mekanlarına pek rastlanamaz, ancak mütevazı otel ve pansiyonlar ihitiyacınızı karşılayacak nitelikte. Kaleköy ve Yeni Bademli konaklama seçeneğinin en çok olduğu merkezler. Zeydali Otel -Belediye Oteli -Barba Yorgo -Gökcan Pansiyon -Kale Motel -Kalimerhaba -Adem Baba -Örnek Pansiyon -Kale Pansiyon -Bulut Pansiyon -Palyaço Yakub’un Yeri konaklamak için seçilebilecek yerler arasında.

  Gökçeada Yöresel Yemekleri
  En çok bulunabilecek şey doğal katkısız Ada zeytinyağıdır. Ada kekiği ve adaçayını da almadan evinize dönmeyin.Ev yapımı Ada şarabı salça, pekmez, köy peyniri, şifalı bitkiler, kekik ve çam balı, mevsim meyveleri (yaygın olarak, dut, incir, ayva, kayısı, üzüm, kavun, karpuz) ve Ege balıklarının en iyilerini alabilirsiniz.

  Gökçeada üzümleri ve burada yetişen üzümlerden geleneksel yöntemlerle imal edilen şarapları tadılmalıdır. Zeytinlikköy'de dibek kahvesi içmeyi unutmayın.

  Meydan Restoran - 0286 887 23 93
  Taylan Restaurant - 0286 887 24 51
  Ada Sofrası - 0286 887 21 25
  Aşiyan Ev Yemekleri - 0286 887 27 22
  Mercan Restaurant - 0286 887 42 57​
   


Sayfayı Paylaş