Göğüs Büyütme Ameliyatı (Augmentation Mammaplasty)

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Göğüs Büyütme Ameliyatı (Augmentation Mammaplasty)

  Göğüsler hem estetik hem de fonksiyonel açıdan kadın vücudunun ayrılmaz birer parçasıdırlar. Göğüslerin gelişimi ergenlik çağlarında başlayıp 18-19 yaşlarına kadar sürer. Daha sonraki yıllarda ise vücudun yaşlanmasıyla, hamilelikler ve doğumlarla ve kilo alıp vermelerle göğüslerde değişimler devam eder.

  Genellikle genetik nedenlerle, ve daha nadir olarak bazı hastalıkların sonucu olarak göğüsler normale göre az gelişmiş veya normalden büyük olabilmektedir. Bu gelişim kusurları bazen tek taraflı da olabilir. Bu tür gelişim kusurları genç kızlık çağlarında pek çok hastamızı sosyal ve psikolojik açıdan sıkıntılara sokmakta ve hatta bazen derin psikiyatrik sorunlara neden olabilmektedir. Aslında vücut için hayati öneme sahip olmadığı düşünülen göğüslerin genç kızlar ve kadınlar için gerçekte ne kadar büyük öneme sahip olduğunun anlaşılması bu sorunu yaşamamış insanlar, özellikle erkekler için zor olabilir. Ama plastik cerrahların yabancı olmadıkları ve önemini bildikleri bir konudur.

  Meme Büyütme
  Göğüslerinizin vücut boyutlarınıza göre küçük olduğunu düşünüyorsanız, doğum sonrası veya yaşınızın ilerlemesiyle göğüslerinizde küçülme olduysa, iki göğüs arasında büyüklük farkı (asimetri) varsa protez ile göğüs büyütme ameliyatı size yardımcı olacaktır.

  Göğüs büyütme ameliyatı göğüslerinin gelişimi tamamlanmış ( 18 yaştan sonra ) her erişkin kadına uygulanabilir. Tüm ameliyatlarda olduğu gibi kişinin ameliyata engel bir sağlık probleminin olmaması gerekmektedir.

  Göğüsleri istenilen büyüklüğe getirmek için genellikle silikon yapılı meme protezleri kullanılmaktadır. Meme protezleri dışında güvenilir ve kalıcı sonuç veren bir yöntem bugün için mevcut değildir. Silikon protezler içeriklerine, büyüklüklerine ve dış kapsüllerinin özelliklerine göre çok değişik türlerde olabilmektedir. Hangi tip protezin kullanılacağı muayene bulguları ve kişinin beklentileri göz önüne alınarak belirlenir.turkeyarena.com

  Protez tipi belirlendikten sonra meme alt kıvrım yerinden, göğüs başı çevresinden veya koltuk altından sokulan protez göğüs dokusu veya göğüs kası altına yerleştirilerek memeler istenilen büyüklüğe kolaylıkla getirilir. Eğer göğüslerde sarkma varsa ve tek başına protezle düzelemeyecek derecede ise aynı seansta göğüs kaldırma işlemi de yapılabilir.

  Yapılan Cerrahi Girişim: Göğüslerin boyut ve şekillerinin çeşitli tipte meme protezleri ile güzelleştirilmesi

  Ameliyat süresi: 45 dakika -2 saat

  Anestezi koşulları: Genel anestezi

  Hastanede kalış: Genellikle gerekmez, 0-1 gün

  Olası rahatsızlıkları: Geçici sızı, şişlik, meme ucunun duyusunda geçici olarak azalma. Memede birkaç hafta dokunmaya karşı hassasiyet

  Riskleri: Memenin içindeki protezin etrafında sert bir kılıf oluşması (kapsül kontraktürü), kanama ve enfeksiyon gibi genel cerrahi riskler, meme ucunun duyarlılığında artma ya da azalma, daha sonraki mammografilerde konuda deneyimli bir radyolog gerektirmesi.

  İyileşme dönemi:

  İşe dönüş: 1-3 gün,

  Göğüslere fiziksel temas 2-3 haftadır, balensiz sporcu sütyenleri giyilir,

  İzlerin solması: 2-4 ay
   


Sayfayı Paylaş