Göcek Hakkında Bilgi

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Göcek Hakkında Bilgi
  Göcek, Muğla ilinde Fethiye ilçesine bağlı bir beldedir.
  Göcek adının nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. T.C. Dahiliye Vekâleti, son taksimatı mülkiyede köylerimizin adları Ankara 1928 dizelgesinde KÖYCEK İSKELESİ olarak geçmektedir. Komşu köy Gökçeovacık, KÖYCEK OVASI olarak geçmektedir.

  Göcek, Muğla - Fethiye yolu üzerindedir. 2006 yılına kadar Dalaman dan sonra Göcek'e ulaşmak için Göcek Geçidi olarak bilinen oldukça dar ve virajlı bir karayolunu geçmek gerekmekteydi. 2006 Haziran ayında hizmete giren 980 metre uzunluğunda ki Göcek tüneli ile ulaşım son derece kolaylaşmıştır. Ayrıca bu tünel ülkemizde yap-işlet-devret modeli ile yapılan ilk tünel olup geçiş ücretlidir.Zamanın muğla milletvekili Hasan özyer in ısrarla üzerinde durması ve bizzat gayretleri neticesi göcek tüneli kısa zamanda bitirilerek adeta göceğe hayat vermiştir. Fethiye,dalaman, göcek bundan çok şey kazanmıştır.Yöreye son 50 yılda yapılan enbüyük yatırım göcek tünelidir.

  Göcek'in yerleşik nüfusu yaklaşık 4,011 dür. Yaz aylarında bu sayı 7,000 inin üzerine çıkar. Mavi Yolculuk çıkış ve bitiş noktası olarak yoğun yat trafiğine sahiptir. Özellikle uluslararası sulardan gelen uzun yol gezginleri için kapalı körfezi ile sakin ve güvenli bir limandır. Temiz Akdeniz suları , yemyeşil çam ormanları ve plajları ile saklı bir cennet kabul edilen Göcek koyları ve 12 adalar, Göcek'i deniz yolcuları için vazgeçilmez bir rota haline getirmiştir. Tatil amacı ile karayolu ile gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet verecek kapasitede kaliteli konaklama birimleri, günübirlik tekne turu hizmeti veren eğlenceli sahili ve yakın mesafelerdeki birçok plaj ve koyu ile tatilciler için değişik bir alternatiftir.

  Göcek Yat Kulübü tarafından her yıl Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen iki ayrı Regatta yapılmaktadır. Yerli ve yabancı çok sayıda katılımcının yer aldığı yarışlar beldeye renk ve popülarite katmaktadır.

  Göcek'te 23 Nisan kutlamalarıda şenlik havasına dönüşerek yıllar içerisinde kalıcı bir düzenleme haline gelmiştir. Her yıl 23 Nisan kutlamalarındaki etkinliklere katılmak ve izlemek amacı ile çevre beldelerden ziyaretçiler gelmekte.

  Karayolu ile gelen ziyaretçilerin geceleyebileceği her standarda uygun Oteller, Apart Oteller, Pansiyonlar vardır. Bunun yanı sıra, sahil boyunca ve çarşı içinde çok sayıda restoran, cafe ve bar bulunmaktadır.

  Karadan gelen yerli ve yabancı turistlerin denize girebileceği ücretli bir Kumsal vardır. Ayrıca, karayolu ile 10 dakikada İnlice Halk Kumsalına ulaşılabilir. Denizden faydalanmanın bir başka yoluda küçük balıkçı tekneleriyle Göcek Adası’na gitmektir. Adadaki küçük restorandan yiyecek ve içecek servisi yapılmaktadır. Söylemeyi unutmamamız gereken diğer iki seçenek ise arabanızla karadan ulaşılabilen ve denize rahatlıkla girebileceğiniz Göcek koyları ve Günlük tur tekneleri ile yapılabilecek 12 adalar turlarıdır.

  Göcek'in bir başka şanslı tarafı ise yine özel arabayla veya otobüs ve dolmuşla Sarıgerme, Ölüdeniz, Dalyan gibi ören yerlerine 30 dakika ile 45 dakika arasında ulaşabilmesidir.
   


 2. GamZe Moderator

Sayfayı Paylaş