Göcek Gezilecek Yerler

Konusu 'Fethiye' forumundadır ve GamZe tarafından 26 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Göcek Gezilecek Yerler
  Yakın Yerler...
  Ayten Koyu: Göcek'ten Dalaman yönünde anayola çıktığınızda 250 metre kadar solda Club Marina girişini göreceksiniz. Bu yola girdiğinizde dar bir asfalt yoldan kıvrıla kıvrıla sahil şeridini takip edin. Club Marina'nın içinden geçerek devam edeceğiniz yol sola dağru keskin bir dönüş yapıp, deniz seviyesine indiğinde, çam ağaçlarının denizle içiçe olduğu minik Ayten Koyu'na vardınız demektir. Bu koy da herhangi bir tesis bulunmamakta. Denizi hafif taşlık olmakla beraber her zaman sıcak ve sakindir.

  İnlice: Göcek'ten Fethiye yönünde anayoldan 10 - 15 dakika uzaklıkta İNLİCE yön levhasını göreceksiniz. Anayoldan denize doğru ilerlekten kısa süre sonra sahile varacaksınız. Geniş ve korunaklı plajı kumsaldır. Denizi kumluk olup kısmen taşlık bölümler de bulunmakta. Bununla beraber çevre dostu tesislerinde otopark, duş, WC ve soyunma kabinleri ile yiyecek ve içecek temin edebileceğiniz ufak bir kafeterya hizmeti de bulunmaktadır. Sezon boyunca sıcak ve temiz denizinden faydalanabileceğiniz gibi sualtı meraklıları için zengin sualtı faunasına da sahiptir.

  Günlüklü: İnlice köyünü 10 km kadar geçtikten sonra Günlüklü koyunu gösteren işaret levhasını göreceksiniz. Bu yol ayrımını takip ederek sahile kadar sizi götürecek olan 1 km. lik yol boyunca çam ağaçları ve yeşilliklerin arasında bölgeye özgü sığla ağaçlarını görmeye başlayacaksınız. Ücretli girişi olan özel işletmeye ait sahilin kıyısına kadar yoğun sığla ormanının muhteşem atmosferine bayılacaksınız. Kumluk plajı ve denizi ile günübirlikçilere hizmet veren Günlüklü plajında ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesislerde bulunmakta.
   


 2. GamZe Moderator

  Katrancı: İnlice ayrımına sapmadan devam ettikten 5-10 dakika sonra karayolu kenarındaki bir seyir cep'ine ulaşırsınız. Özel otonuz ile seyahat ediyorsanız burada mutlaka durun. Baktığınız yerin aşağısında görülen sık çam orman alanı Katrancı koyu ve tesislerini içerir, denizin içerisinde ise Fethiye körfezinde yer alan adaları, yarım ada burunlarını ve en sonda Fethiye şehir merkezinin kısmi görüntüsü sizi hayran bırakacak. Bu noktadan yolunuza devam ettikten kısa süre sonra sağ tarafı işaret eden Katrancı levhasını göreceksiniz. Kıvrıla kıvrıla deniz kenarına inen tenya asfalt yoldan deniz seviyesine kadar indiğinizde tesis girişine varmış olacaksınız.. Katrancı Koyuna giriş ücretlidir. Koy son derece saklı olduğu için her yönden gelecek rüzgar ve dalgaya karşı korunaklıdır. Plajı ve denizi tamamen kumluk ve sığdır. Tesisler içerisinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.turkeyarena.net Soyunma kabini, duş, WC ve temiz su ücretsiz olarak sağlanır. Katrancı koyu çadır ve karavan sahipleri için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Katrancı koyuna bitişik olan küçük Kızlar Koyu'da son derece sevimli ve kendine özgü güzelliği olan bir yerdir.

  Sarıgerme: Göcek'ten Dalaman yönüne hareket edip, Dalaman kavşağını geçtikten 2 km sonra solda Sarıgerme levhasını göreceksiniz. Bu yola saptıktan 15-20 dakika sonra Sarıgerme köyü girişine varacaksınız. Eğer Mayıs - Ekim ayları arasında yolculuk ediyorsanız Sarıgerme sahil şeridine aracınız ile ulaşmanız yasak.

  Aracınızı yol üzerindeki köye ait ücretli otoparka bırakmanız gerekli. Otoparktan sahile çek-çek ile ücretsiz ring servisi bulunmakta. Kısa bir yolculuktan sonra bir doğa harikası olan Sarıgerme'ye SARÇED tesisleri girişinden ücret ödeyerek girebilirsiniz.

  Tedirgin olmanıza gerek yok, ücretler son derece makuldür. Zaten ödediğiniz bu ücretlerin nereye harcandığını içeri girdiğinizde göreceğiniz temizlik ve düzen ile hissedeceksiniz. Muhteşem plajı gözalabildiğine uzanan Sarıgerme nin kumları altın sarısı ve inceciktir. Sahile çok yakın Baba Adası denizin önünde bir mendirek gibi durarak Akdeniz'in hırçın dalgalarını keser. Doyumsuz ada manzarası ve denizi ile muhteşemdir. Tesisler içeriği ve temizliği ile mükemmeldir. Aradığınız tüm hizmetleri bulabilirsiniz. Çamların arasına gizlenmiş yıldızlı otel ve tatil köyleri doğallığı bozmadan barınmaktadır. Antik Psilis kentine ait kalıntılar ise yeterli kazı yapılmadığı için gün ışığına çıkmamıştır, olanlar ise otellerin sınırları dahilinde olup, görülmesi zordur.

  Dalyan: Göcek'ten Dalaman yönüne anayolu takiben ilerleyip, Ortaca ilçesi içerisinden veya anayolun üzerinden iki ayrı şekilde Dalyan levhalarını görerek sapabilirsiniz.

  Göcek'ten ortalama mesafe 50 km. ye yakındır. Ancak bu mesafeyi katettiğinize değecek güzellikte şirin ve sıra dışı bir yerdir Dalyan.

  Dalyan deniz kıyısında değil bir kanalın kıyısında kurulmuştur.

  Köyceğiz gölünü Akdeniz'e bağlayan ilginç labirent şeklindeki sazlık kanalların denize kavuştuğu yerdeki muhteşem sahil ise Dalyan'ın deniz kıyısını oluşturan İztuzu sahilidir ve meşhur Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanıdır.

  Dalyan aynı zamanda Caunos antik kentine de ev sahipliği yapar. Dalyan merkezinde kanalın kenarında yer alan dik yamacın üzerinde hayret ve hayranlık ile izleyeceğiniz Kaya Mezarlarını göreceksiniz.

  Dalyan sahilinde yer alan yüzlerce gezi motoru ile Köyceğiz gölü içerisinde , kanalların arasında günlük gezi yapabilir ve İztuzu sahiline gidebilirsiniz.

  Ölüdeniz: “Tanrının Dünyaya Bağışladığı Cennet” olarak nitelendirilen Ölüdeniz, 3 km’lik bir kumsala sahip bulunmaktadır. Ölüdeniz’de, açık ve koyu mavinin, açık ve koyu yeşil ile iç içe girdiği bir renk armonisi içinde yüzmenin doyumsuz mutluluğu tadılabilir. Yılın on ayı ılık ve durgun suyu ile doğal lagün görünümündeki Ölüdeniz; yerli ve yabancı turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Fethiye’ye 14 km. uzaklıktaki Ölüdeniz ile Belcekız Plajı’nı, Kumburnu birbirinden ayırır. Belcekız’daki çok sayıda pansiyon, kamp, motel ve lokanta yılın her mevsimi hizmete açık. Çam ağaçları ile kaplı tertemiz kumsalı ve berrak denizi ile Kıdrak buraya 3 km. uzaklıktadır.
   

Sayfayı Paylaş