GM ve Chrysler birleşme görüşmelerine tekrar başladı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  GM ile Chrysler yönetimleri,
  küresel ekonomik krizin satışları düşürmesi nedeniyle birleşme görüşmelerine yeniden başladı.Chrysler Kuzey Amerika'daki 30 fabrikasının tamamını 1 aylığına kapatmaya, Ford 10 fabrikasını 1 hafta daha kapalı tutmaya karar verirken, General Motors (GM) bir fabrikanın yapımını durdurdu.

  [​IMG]

  Chrysler'ın yaptığı açıklamada, bayilerin, yeni araç satın almak için kredi sağlanamaması nedeniyle satışlarının yüzde 20 ila yüzde 25 azaldığı belirtilerek, "Finansal kriz sonucu otomotiv piyasasında, potansiyel alıcılar için tüketici kredisi eksikliğinin sürmesi yüzünden durgunluk sürüyor" denildi.
  Chrysler, Jeep ve Dodge markalarının üretildiği ABD, Kanada ve Meksika'daki 30 fabrikasının yarından itibaren 19 Ocak'a kadar kapalı kalacağı belirtilen açıklamada, ABD'de Birleşik Otomotiv İşçileri Sendikası'na (UAW) üye 30 binden fazla Chrysler işçisinin fabrikalar kapalı olduğu dönemde ücretlerini almaya devam edeceği ifade edildi.

  Şirketin ABD'deki satışları geçen ay yüzde 47 ve bu yılın ilk 11 ayında yüzde 28 geriledi. Ford da Kuzey Amerika'daki 10 fabrikasının kapalı kalma süresini 1 hafta uzattı. Ford sözcüsü Angie Kozleski, normal iki haftalık tatil nedeniyle kapalı kalacak fabrikalarda bu sürenin 1 hafta uzatılarak 12 Ocak'a çekildiğini açıkladı. Şirketin ABD'deki satışları yüzde 31 ve bu yılın ilk 11 ayında yüzde 20 düştü.

  Bu arada General Motors (GM), Michigan eyaletinin Flint bölgesinde yeni bir motor fabrikasının yapımını erteleme kararı aldı. GM'nin yapımını erteleme kararı verdiği fabrikada, Chevrolet Cruze'un 1,4 litrelik motoru ile ve elektrikli araç Chevy Volt'un elektrikli motorunun üretimi planlanıyordu.

  GM ve Chrysler birleşme görüşmeleri

  Öte yandan GM ile Chrysler yönetimleri iki şirketin birleşme görüşmelerine yeniden başladı. The Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, görüşmeler, Chrysler'in yüzde 80,1 hissesinin sahibi olan Cerberus Capital Management şirketinin, Chrysler'daki hisselerini elden çıkarma işaretini vermesi üzerine tekrar başladı. GM ve Chrysler arasında bu yıl daha önce yapılan görüşmeler, birleşmenin maliyeti yüzünden kesilmişti.
  19.12.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş