GM ek kaynak istedi, dolar 1.76 ya geldi

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Mart 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  ABD'nin otomotiv devi General Motors,
  devletten ek kaynak talebinde bulundu. General Motors tarafından bugün ABD'nin SPK'sı konumundaki SEC'e gönderilen açıklamada şirketin mali yeterlilik sorunları yaşadığı ve likidite durumunun faaliyetlerini yürütmesine imkan tanıyacak sınırın altında olduğu belirtildi.

  [​IMG]

  GM'in açıklamasında kurumun finans kolu olan GMAC'nin borçlarının yüksek miktarına dikkat çekilerek gerekli naktin temin edilememesi halinde şirketin faaliyetlerine devam edemeyeceği ve iflas başvurusunda bulunabileceği dile getirildi. ABD hükümetinden ek borç almak için teklifte bulunduklarını duyurdu. GM, Saab'ın yeniden yapılandırma maliyetinin 1 milyar dolar civarında olduğunu açıklarken, finans birimi GMAC'in borcunun ana para kısmının ise 126 milyar dolar olduğunu bildirdi.

  Dolar 1.76 liraya dayandı

  Yapılan açıklamanın ardından yurtdışı endekslerde satış baskısı arttı.ABD vadeli işlemlerde Dow Jones yüzde 1.5 değer kaybederken, Avrupa endekslerinde kayıp yüzde 2'yi aşmış durumda.
  Bu arada yurtiçinde dolar bankalararası piyasada 1.76 liraya dayandı. Şu sıra en iyi alış/satış 1.7510/1.7560 TL düzeyinde. Kapalıçarşıda ise dolar 1.7510 liradan alıcı buluyor.
  06.03.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş