Glutamine Nedir?

Konusu 'Diyet-Fitness' forumundadır ve elif tarafından 22 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Glutamine Nedir?

  Glutamine kanda ve hücre-içi serbest amino asit havuzunda en çok bulunan amino asittir (%61). Protein sentezinde (kas gelişimi) ve vücudun yıkıma (catabolism) karsı korunmasında anahtar rol oynar.
  Glutamine normal sartlar altında vücut tarafından üretilebilen bir amino asittir. Fakat ağır egzersiz, hastalık, stress gibi durumlarda vücudun glutamine ihtiyacı artar. Glutamine takviyesi, vücuttaki glutamine değerlerinin korunmasında ve dolayısıyla egzersiz, hastalık gibi metabolik stresslerden sonra toparlanma ve iyileşmeye yardımcı olur.

  Arastırmalar, yogun antreman sonrası vücuttaki glutamine seviyesi %50 ya yakın dusmektedir. Bagısıklık sistemi glutamine ihtiyac duydugudan yapılan bilimsel arastırmalar, glutamine takviyesinin kas dokusundaki yıkımı engelledigi ve protein metabolizmasını arttırdıgı gorulmustur. Glutamine in stress, travma, ameliyat sonrası yenileyici ozelligi bircok hastanede ve hastada degerlendirilir.

  Vücut neden Glutamine e ihtiyac duyar?
  Gunluk hayatın artan temposu, stres, egzersiz, hastalıklar, ameliyatlar, kısaca her turlu metabolik stres vücudun glutamine ihtiyacını arttırır. Glutamine depoları azaldıkca vücudun “iyilestirme” gücü azalır.

  Ne miktarda Glutamine kullanabilirim? Yan etkisi var mıdır?
  Herhangi bir yan etkisi yoktur. Vücutta dogal olarak bulunan bir maddedir. Agırlık Halter, Bisiklet, Triatlon gibi agır sporları yapan sporcular gunde 5-40 gram glutamine ile cok ciddi sonuclar elde edebilir. Burda yapılan sporun siddeti, antreman donemi, kisinin cinsiyeti boyu, kilosu gibi bircok faktor devreye girer. Genelde 10 gr extra glutamine yeterlidir.

  Glutamine ve Büyüme Hormonu (GH)
  Büyüme hormonu hipofiz bezinden salgılanan 191 amino asitten olusan oldukca komplex bir hormondur. Yagsız kas kutlesini arttıran, vücudun yag oranını düşüren, sexüel performansı, hafızayı, dikkati arttıran Büyüme hormonu 30 yasından sonra dususe gecer ve bu saydıgımız ozelliklerde azalmalar gorulur.

  Glutamine in plasma buyume hormonu degerelerini arttırdıgı kanıtlanmıstır.
  Rastgele secilen 9 kisiye hafif bir kahvaltıdan 45 dakika sonra 2 ser gram glutamine verilmistir. 30 dakika sonra yapılan olcumde plasmadaki buyume hormonu miktarı %430 a kadar artmıstır ve 90 dakika icinde normale donmustur.

  Eger buyume hormonu seviyenizi duzenli olarak yuksek tutmak istiyorsanız, gunde 5-6 defa yemek aralarında 2-5gr glutamine alabilirsiniz. Büyüme hormonu doğal olarak uykuya dalmanızdan kısa bir (turkeyarena.com) sure sonra salgılanır. O yuzden son aldıgınız glutamini yatmadan once almaya dikkat edin.

  Glutamine ve Ağırlık calısmaları
  Halterciler, body building ile ugrasan veya her seviyede agırlık calısması yapanların Glutaminein nitrojen donörü oldugunu bilmesi gerekir. Yani Glutamine nitrojeni vücutta ihtiyac duyulan yere tasır. Ve Pozitif nitrojen dengesi kasları gelistirmek, performansı arttırmak icin gerekli bir kriterdir.

  Glutamine ve Beyin fonksiyonu
  Glutamine beyinde cok yuksek konsantrasyonda bulunur. (Kanda bulunan konsantrasyonun 10 ila 15 kat daha yuksek bir yogunlukta) GABA nın engelleyici ve GLUTAMATE in uyarıcı etkilerini dengeleyici bir rol ustlenir. Beyin için önemli bir yakıttır ve glucose eksikliginde beyne yeterli enerjiyi saglar. Bu ozelliiklerinden dolayı, Konsantrasyon, hafıza, zihinsel performans, ilgi ve dikkati arttırır. Dusuk Karbonhidratlı diyetlerdeki mental isteksizlik glutamine takviyesi ile onlenebilir.

  Glutamine ve Kan Sekeri

  Glutamine kan sekerini duzenler. Kan sekeri dustugu zaman, glutamine insulin salımını bastırır ve daha ileri kan sekeri dusmesini onler, glycogen salımını uyarır ve kan sekerinin normal degerlere cıkmasını saglar. Ayrıca glutamine glycogenic bir amino asittir. Yani enerji icin sekere donusebilir. Buna gluconeogenesis denir.turkeyarena.com
  Diet esnasında yuksek miktarda glutamine alımı daha az kas dokusunun enerji icin yıkımı demektir. Bu daha efektif yag yakımı daha cok kas kutlesinin korunması demektir
   


Sayfayı Paylaş