Glokom Nasıl Tedavi Edilir, Glokom Nasıl Teşhis Edilir

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 17 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Glokom Nasıl Tedavi Edilir, Glokom Nasıl Teşhis Edilir
  Glokom Nasıl Teşhis Edilir
  Glokom dikkatli bir göz muayenesi ile teşhis edilir. Teşhise yönelik göz muayenesinde göz doktoru:
  -Tonometre adı verilen bir aletle göz içi basıncınızı ölçer. Göz dibi muayenesi yaparak göz sinirlerini inceler.
  -Gerekli görürse görme alanında kayıp olup olmadığını belirlemek için görme alanı testi yapar.
  -Görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen ileri yöntemler de uygulanabilir.
  Hatırlayın ki glokom herkeste olabilir. Glokoma bağlı görme kaybını engellemenin tek yolu erken tanıdır. Görme alanında glokoma bağlı belirgin hasar olmadıkça hasta bu kayıpların farkına varamaz. Bu nedenle düzenli aralıklarla göz muayenelerinin ve görme alanı gibi ileri tetkiklerin yapılması önemlidir.

  Glokom Nasıl Tedavi Edilir
  Göz damlaları
  Göz damlaları, göz tansiyonunu kontrol altında tutmak amacıyla her gün kullanılır. Bu ilaçlar göz içi sıvı üretimini azaltarak veya sıvının drenajını arttırarak etki gösterirler. Bu ilaçların düzenli olarak ve saatinde kullanılmaları çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuzun önerileri doğrultusunda ilaçlarınızı düzenli kullanınız. Glokom ilaçları görmenizi korurken bazı yan etkileri olabilir. En sık görülen yan etkiler: gözde yanma ve batma, gözlerde ve göz kapaklarında kızarıklık, nabız – kalp ve solunum fonksiyonunda değişiklikler, ağız kuruluğu, kirpiklerde uzama, bulanık görme ve göz renginde değişikliklerdir.turkeyarena.net Glokom göz damlaları, diyabet – kalp hastalığı gibi nedenlerle kullanılan ilaçlarla etkileşebilir. Bu nedenle kullandığınız tüm ilaçların bir listesini göz doktorunuza veriniz.

  Ameliyat
  Glokom ameliyatlarında mikrocerrahi tekniklerle yeni drenaj kanalları oluşturulur. Cerrahi genellikle damla tedavisiyle göz tansiyonunun istenilen hedef basınca düşürülemediği veya damla tedavidine rağmen optik sinir hasarının ve görme alanı kaybının artmaya devam ettiği hastalara uygulanır. Ameliyat görmeyi arttırmaz yalnızca ilerlemeyi durdurmak amacıyla uygulanır.
   


Sayfayı Paylaş