Gitar Akorları Ayarlama

Konusu 'Notalar' forumundadır ve Emel tarafından 14 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Emel Well-Known Member


  Gitarda Akort Ayarı Nasıl Yapılır
  AP Tuner ile Gitar Nasıl Akort Edilir

  AP Tuner programı sayesinde bir mikrofon aracılığı ile her tele bastığınızda sesin notaya yakın olup olmadığını tam olarak görebilirsiniz.

  Önce aşağıdaki linkten AP Tuner 3.08 programını indirelim.
  Programın normal kurulumunu yaptıktan sonra bilgisayara bir mikrofon bağlıyoruz ve programı açıyoruz. İlk açılışta ekrana aşağıdaki gibi lisans uyarısı gelebilir, ‘Use Tuner without registering’ tıklıyoruz ve program açılmış oluyor.

  Ap Tuner İndir


  [​IMG]

  Mikrofonun ses alan kısmını gitarın orta kısmına yaklaştırıyoruz ve en baştaki, en kalın telden başlayarak tüm tellere sırasıyla vuruyoruz. Ritim tutar gibi hepsine birden değil elbette, her tele vurduktan sonra programın vereceği sonuca bakıyoruz.

  [​IMG]

  Sol köşede yer alan uzunlamasına çubuk notaları gösteriyor. Gördüğünüz gibi notalar farklı; E2 en üstteki telin notası, A2 bir alttaki vs. diye sıralanıyor bunlar.

  En baştaki kalın tele vurduktan sonra Cents değeri eğer +XY.Z gösteriyorsa teli biraz gevşetiyoruz. Eğer bu değer -XY.Z gösteriyorsa teli gerdiriyoruz. Kısaca; pozitif değerlerde gevşet, negatiflerde gerdir. Her gerdirme / gevşetme işleminden sonra tele tekrar vurup 0′a en yakın değere gelmeye çalışıyoruz. +01.0 veya -01.0 türünden bir değer elde ettiysek bana sorarsanız daha fazla kurcalamayın, yeterli olacaktır bu.

  Tüm telleri tek tek akort ettikten sonra yukarıdan aşağı ve aşağıdan yukarı doğru tellere tek tek vurun, soldaki diyagramda bir çubuk oynayacak, eğer tam olarak doğru nota üzerinde duruyorsa sorun yok demektir.

  Bu akort işlemi ne kadar profesyonel olur bilemem; sonuçta elektronik araçlarla yapıyoruz ve mikrofonun kalitesine göre de değişebilir sonuçlar.

  Gitarımızı aşağı yukarı akort ettik sayılır, güle güle çalın artık.
   


Sayfayı Paylaş