Gilaburu ve Gilaburu Suyunun Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 12 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gilaburu ve Gilaburu Suyunun Faydaları
  Gilaburu (Viburnum opulus): Kırmızı renkli, nohut büyüklüğünde meyveler veren, 3 metreye kadar boylanabilen ve kartopu gibi toplu halde beyaz çiçekler açan bir ağaçtır. Demet halindeki beyaz çiçeklerinden dolayı "Kartopu Ağacı" olarak da bilinir. Yöresel olarak gildar, gilaboru, giligili, gilabolu, dağdağan gibi farklı isimlerle de anılır. Özellikle Türkiye'de Kayseri ve civarında yetişir. Reçine, tanen, organik asitler, saponin, arbutin, şekerler, acı madde ve C vitamini içerir. Mineraller açısından da zengindir.

  Gilaburunun Faydaları: İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanmanın etkilerini geciktirir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller. Adet zorluğu ve düzensizliğine karşı çok etkilidir. İdrar yolu hastalıkları ve prostata karşı faydalıdır. İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır. Egzama gibi cilt sorunlarında dışardan kullanılır. Gilaboru ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir. Sakinleştirici etkileri ile spazmları çözer ve uykusuzluğa iyi gelir. Spesifik olarak Kramp, yumurtalık ve rahim kası rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Böbreklerin çalışmasını arttırır ve böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olur. Gilaboru, idrar kanalını genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar.

  Uyarı: Mide ve bağırsak ülseri olanlar gilaburu suyunu kullanmamalıdır.

  Gilaburu Nasıl Kullanılır? Gilaburu meyvesi taze olarak yenebileceği gibi suyu sıkılarak da tüketilebilir. Şekerle tatlandırılan meyve suyu böbrek taşlarına karşı faydalıdır. Ağacın gövde kabukları ve yaprakları da suda kaynatılarak çay hazırlanabilir.


  Gilaboru Suyunun Hazırlanışı ve Kullanımı - Gilaboru meyvesi ağacından toplanıldıktan sonra, muhafaza ve salamurası için su içerisinde bekletilir.
  - Bekleyen meyve su içerisinde (su sıcaklığı 0-15 derece arasında olmalı) serin ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmesi kaydı ile 10-12 ay tazeliğini koruyabilir.
  - Su içerisinden alınan gilaboru bir süzgeç yada kevgir üzerinde ezilir veya katı meyve sıkacağı ile suyu alınır. Meyvenin çıkan suyuna damak zevkine göre kendisi kadar içme suyu ilave edilir. Tadı hafif ekşi olan Gilaboru nun mümkün olduğu kadar bu haliyle içilmesi tavsiye edilmesine rağmen mümkün olduğu kadar az olmak kaydıyla şeker veya tatlandırıcı ile tatlandırılabilir. Gilaboru suyu sıkılmadan meyveleri yenerek de tüketilebilir. Gilaboru kullanımı zamana yayılmamalı olabildiğince yoğun kullanılmalıdır.
  - Hazırlanan gilaboru suyunun, yarısı gece yatmadan önce yarısının da sabah aç karna içilmesi tavsiye edilir.
  - Hastanın 24 saat içerisinde tüketebileceği Gilaboru suyu bir seferde hazırlanmalıdır.turkeyarena.net Diğer bir deyişle hazırlanan sıvı mutlaka 24 saat içinde tüketilmelidir. Gilaboru meyvesinden şifa olarak faydalanabilmek için meyvesini, taze olarak sıkıp içmek en doğru yöntemdir. Meyve suyu olarak satışı yapılan gilaboru, asla meyvesinden elde ettiğiniz gilaboru suyu kadar fayda sağlamayacaktır.
  - Böbrek taşı ve prostat tedavisi için Günde 700 gr Gilaboru meyvesi kullanmanız tavsiye edilir.
  - Aspirine alerjisi olanlarda alerjik tepkilere yol açabilir, Bunun dışında bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.
  [​IMG]
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  teşekkürler elif, ben severim ama herzaman bulunmuyor. Yukarda yazdığı gibi meyve suyu olarak satılan ile elde sıkılan arasında baya bi fark var.
   

Sayfayı Paylaş