Gıda Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 11 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü Hakkında Bilgiler
  gıda teknolojisi bölümü hangi üniversitelerde var
  Gıda Teknolojisi Bölümü, Gıda Teknolojisi Alanı

  Gıda maddelerinin sağlık koşullarına uygun olarak üretilmesi, ambalajlanması, depolanması ile gıdalar üzerinde duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalite kontrol analizlerinin yapılmasında ve sonuçlarının yorumlanmasında görev alan ara meslek elemanıdır.

  Görevler
  Planlanmış olan üretimin gerçekleşmesi için gıda mühendisi ve gıda teknikerinin gözetimi altında; - Her türlü gıda maddelerinin (hububat, süt ve süt ürünleri, çeşitli et ürünleri, bitkisel gıdalar) işlenmesinde çeşitli teknikleri kullanır, - Gıdaların sağlığa uygunluğunu kontrol için gıdalardan ve gıda katkı maddelerinden örnekler alır, - Laboratuarda değişik yöntemler kullanarak duyusal, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapar, sonuçları yorumlar, gerekli raporları düzenler, çıkan sonuçları ilgili kişilere iletir, - Kaliteli ve standart ürün üretilmesini sağlar, - İşletmelerde hijyen ve temizlik kurallarını uygular veya uygulanmasını sağlar, - Gıda üretiminde kullanılan en son teknolojileri takip eder, - Gıdaların uygun bir şekilde paketlenmesini ve muhafazasını sağlar.

  Kullanılan Alet ve Malzemeler
  - Her türlü gıda ve gıda katkı maddesi,
  - Gıda üretiminde kullanılan makineler,
  - Analizler için laboratuar araç gereçleri,
  - Gerektiğinde bilgisayar,
  - Çeşitli kimyasal maddeler.

  Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
  Gıda teknolojisi teknisyeni olmak isteyenlerin;
  - Normal düzeyde genel yeteneğe sahip,
  - Kimya ve biyoloji konularına ilgili,
  - Gözleri sağlam ve görme gücü yüksek,
  - Dikkatli ve sorumluluk sahibi,
  - Başkaları ile işbirliği yapabilen kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma Ortamı ve Koşulları
  Gıda teknolojisi teknisyeni, özel sektörde gıda üreten fabrikaların üretim ve laboratuar bölümlerinde, kamu kuruluşlarının gıda laboratuarlarında görev yaparlar. Laboratuar ve iş ortamı temizdir. Ancak, üretim yapılan yer sıcak, rutubetli ve kokulu olabilir. Meslek elemanları gıda mühendisleri, kimya mühendisleri, biyologlar, veterinerler, diyetisyenler ve gıda teknikerleriyle iletişimde bulunurlar.

  Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
  Gıda teknolojisi teknisyenleri, gıda sanayi ile ilgili kamu (Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Orman Bakanlığı Kontrol Laboratuarları, Hıfzısıhha Enstitüsü, Belediyeler, İl Sağlık Müdürlükleri vb.) ve özel sektör kuruluşlarında gıda üreten fabrikaların gıda laboratuarlarında ve özel gıda laboratuarlarında ara teknik eleman olarak çalışırlar.

  Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
  Mesleğin eğitimi Endüstri Meslek Liselerinin “gıda teknolojisi” bölümünde, Ayrıca Anadolu Kız Meslek /Anadolu Meslek Liseleri ile Kız Meslek Liselerinin Ağırlama ve Gıda Teknolojisi alanının Gıda Analizi dalında verilmektedir.

  Meslek Eğitimine Giriş Koşulları
  - Endüstri meslek liselerine girebilmek için; ilköğretim mezunu olmak, - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak gerekmektedir.

  - Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olmak, - Kız Meslek Liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir.

  Eğitim Süreci ve İçeriği
  - Gıda teknolojisi teknisyenliği mesleğinin eğitim süresi Endüstri Meslek liselerinde 3 yıl, Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liselerinde ve teknik liselerde 4 yıldır. Bu eğitimde öğrenciler; genel kültür dersleri olarak, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fizik, Biyoloji, Tarih, Coğrafya, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Beden Eğitimi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Milli Güvenlik Bilgisi. Teorik Meslek dersleri olarak; Teknik Resim, Temel Kimya, Analitik Kimya, Gıda Mikrobiyolojisi, Gıda Kimyası, Sınai Kimya, Gıda Üretim Makineleri, Gıda Analiz Metotları, Gıda Üretim Teknolojisi, Soğutma Tekniği. Uygulamalı meslek dersleri olarak; Kimya ve Mikrobiyoloji Laboratuarı, Gıda Laboratuarı ve Üretim Uygulama derslerini alırlar.

  Meslekte İlerleme
  Gıda teknolojisi teknisyenleri, çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler.

  Endüstri Meslek liselerinin “Gıda Teknolojisi” bölümünden mezun olanlar; Endüstriyel Tavukçuluk, Et Endüstrisi, Gıda Teknolojisi, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Meyve-Sebze İşleme, Süt ve Ürünleri, Tavukçuluk, Un Üretim Teknolojisi, Yağ Endüstrisi ön lisans programlarına sınavsız olarak girebilirler.

  Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek ve Kız Meslek Liselerinin “Ağırlama ve Gıda Teknolojisi alanından mezun olanlar; Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği (Açık öğretim), Turizm ve Seyahat İşletmeciliği, Aşçılık, Hazır Yemek ve Aşçılık, Turizm Animasyonu, programlarına sınavsız olarak girebilirler.

  Endüstri meslek liselerinin “Gıda Teknolojisi” bölümünden mezun olanlar; Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği, Beslenme ve Diyetetik (Sağlık Teknolojisi Y.O.), Beslenme ve Diyetetik (Sağlık Y.O.) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

  Ayrıca; Ağırlama ve Gıda Teknolojisi Alanından mezun olanlar; Beslenme ve Diyetetik (Sağlık Teknolojisi Y.O.), Beslenme ve Diyetetik (Sağlık Y.O.), Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği, Konaklama İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O.), Konaklama İşletmeciliği Öğretmenliği, Seyahat İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O.), Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O.), Turist Rehberliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O.), Turizm İşletmeciliği (Uygulamalı Bilimler Y.O.), Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O.), Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O., Turizm ve Otel İşletmeciliği (Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Y.O.), Turizm ve Otel İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O.), Turizm ve Otelcilik ( Bilgisayar ve Turizm Yüksek Okulu) Turizm ve Otelcilik (Uygulamalı Bilimler Y.O.), Turizm ve Otelcilik (Yabancı Diller Y.O.), Turizm ve Rehberlik (Uygulamalı Bilimler Y.O.) lisans programlarını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

  Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
  - Meslek eğitimi süresince öğrenciler beceri eğitimi yaptıkları işletmede aylık olarak asgari ücretin % 30’ undan az olmamak üzere ücret alırlar. - Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. - Bütün öğrenci haklarından yararlanır. - Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanır.

  - Özel sektörde çalışanlar yeteneğine, işletmenin ücret politikasına göre asgari ücretten az olmamak üzere değişen miktarlarda ücret alırlar. - Kamu sektöründe çalışanlar ise; lise mezunlarına göre bir üst derece ile göreve başlarlar ve asgari ücretin yaklaşık 2-3 katı civarında ücret almaktadırlar.

  Gıda Teknolojisi Bölümü Olan Üniversiteler ve İlgili Fakülteleri

  CELAL BAYAR - SARUHANLI MESLEK YÜKSEKOKULU
  TRAKYA - TEKİRDAĞ ZİRAAT FAKÜLTESİ TEKİRDAĞ MESLEK YÜKSEKOKULU
  TRAKYA - KIRKLARELİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ULUDAĞ - KARACABEY MESLEK YÜKSEKOKULU
  DUMLUPINAR - ALTINTAŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ANADOLU - BİLECİK MESLEK YÜKSEKOKULU
  BALIKESİR - BANDIRMA MESLEK YÜKSEKOKULU
  AFYON KOCATEPE - AFYON MESLEK YÜKSEKOKULU
  EGE - EGE MESLEK YÜKSEKOKULU
  SÜLEYMAN DEMİREL - ŞARKİKARAAĞAÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ANKARA - KALECİK MESLEK YÜKSEKOKULU
  ULUDAĞ - KARACABEY MESLEK YÜKSEKOKULU
  KOCAELİ - İHSANİYE MESLEK YÜKSEKOKULU
  HACETTEPE - KAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  ANADOLU - BİLECİK MESLEK YÜKSEKOKULU
  EGE - TİRE KUTSAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  ULUDAĞ - TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  SELÇUK - KARAMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  HARRAN - SİVEREK MESLEK YÜKSEKOKULU
  ONDOKUZ MAYIS - TERME MESLEK YÜKSEKOKULU
  FIRAT - MUŞ MESLEK YÜKSEKOKULU
  ÇANAKKALE ONSEKİZ MART - BAYRAMİÇ MESLEK YÜKSEKOKULU
  BALIKESİR - BANDIRMA MESLEK YÜKSEKOKULU
  CUMHURİYET - ZARA AHMET ÇUHADAROĞLU MESLEK YÜKSEKOKULU
  GAZİANTEP - NİZİP MESLEK YÜKSEKOKULU
  ATATÜRK - NARMAN MESLEK YÜKSEKOKULU
  AFYON KOCATEPE - SULTANDAĞI MESLEK YÜKSEKOKULU
  CUMHURİYET - ŞEBİNKARAHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
  ATATÜRK - OLTU MESLEK YÜKSEKOKULU
  TRAKYA - MALKARA MESLEK YÜKSEKOKULU
  HARRAN - ŞANLIURFA MESLEK YÜKSEKOKULU
  ATATÜRK - HINIS MESLEK YÜKSEKOKULU
   


Sayfayı Paylaş