Gezi Parkı Twitter Yalanları

Konusu 'Güncel Olaylar' forumundadır ve ot-gu tarafından 2 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Sosyal medyada yalan haber rüzgârı

  Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları körükleyen en önemli etkenlerden biri sosyal medyadaki dezenformasyon oldu. Bazı marjinal gruplar, yaşanan çatışmayı büyütmek amacıyla sosyal medyadan asılsız haberler ve fotoğraflar yayınladı. Özellikle olaylarda ölenlerin ve birçok ağır yaralının olduğu iddiası yayılarak, vatandaşlar galeyana getirilmeye çalışıldı.

  Taksim’deki olaylarda marjinal gruplar şiddetin dozunu artırmak için sosyal medyadan asılsız haberler ve fotoğraflar yayınladı. Ünlü isimler üzerinden açılan sahte hesaplardan yanlış bilgiler paylaşıldı. Bazı haber kanalları da bu yanlış bilgileri izleyicilerine duyurdu.

  1) Bülent Arınç'ın oğlu gezi parkına açılacak olan AVM'ye ortak: Bu iftira çıktıktan sonra açıklamalar geldi bu olayın aslı yok.

  [​IMG]

  2) Panzerle ezilen genç resmi: En çok tepki çeken fotoğraflardan. Olayın aslı Yabancı bir ülkede bot motorundan yaralanan bir kişi.

  [​IMG]

  FOTOĞRAFIN ORJİNAL HALİ

  [​IMG]

  3) Sosyal medyalara erişim engellendi: Bu bugün çıkan bir yalandı. Hatta en ufak bir facebook twitter kesintisinde herkes galeyana geldi. Türkiye daha o kadar düşmedi merak etmeyin. Belirtmek gerekir ki ufak bir yavaşlama söz konusu. Ayrıca Taksim'de 3g bağlantısının kesildiği doğru.

  4) Binlerce polis istifa etti: Gelen sayılar abartıydı. Gerçek sayılar en fazla 3-5.

  [​IMG]

  5) İstanbul Emniyet Müdürü görevden alındı: Ntv_sondakika adıyla açılmış bir fake hesabın uydurmasıydı.

  6) Polisin gerçek mermi kullanması: Böyle bir durum olursa ismi katliam diye adlandırılır ki mümkün değildir. Fakat plastik mermi kullanıldığı gerçektir.

  7) Görseldeki Kerem Can Karakaş'ın ölmesi: Resimdeki cesaretli eylemci yaşıyor. İsmi Kerem Can Karakaş değil. Kerem Can daha önce trafik kazasında ölen bir kişi. Kayıtlara bakabilirsiniz.

  [​IMG]

  8) Köpeğe biber gazı sıkan polis: Bu foto daha öncede vardı şu günlerde çok paylaşıldı. Fotoğraftaki kişiler italyan polisi. Provakatörlerimiz tarafından fotomontajlanmış. Ayrıca hemen arkadaki polisin siyahi olduğugözler önünde.

  [​IMG]

  9) Çarşı grubunun bir tomayı ele geçirmesi: Habere göre çarşı grubu tomayı ele geçirip polisleri kovalamış. Bu da yalan haberlerden biriydi.

  [​IMG]

  10) Polislerin ilaçlı suyla göstericileri bayıltması: Bu gerçekten gülünecek bir haberdi. Fakat paylaşım sayısı on binleri geçti.

  [​IMG]

  11) Haber kanallarının fake hesabı: Birçok haber kanalının fake hesabı açıldı. Pravöke edici söylemleri anında yayıldı. Takipçileri 300'ü geçmezken rt sayıları 10 binlere ulaştı.

  [​IMG]

  12) Eylem 48 saat daha devam ederse Anayasa Mahkemesi hükümeti düşürülebilir: Hiç bir ülkede böyle bir yasa mümkün değildir. Eylemin daha uzun sürmesi için uydurulmuştur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  13) Eylemlerde Portakal Gazı Kullanıldı: Portakal gazı birleşmiş milletler tarafından yasaklanmış zararları büyük bir kimyasal silahtır. Topluma müdahale için böyle bir gazı kullanmak intihardır, kimse göze alamaz. Cnn tarafından doğrulandı diyenler vardı. Ireport olarak CNN'in sitesinde yayınlandı fakat. Ireport'lar normal kişiler tarafından yayınlanır. CNN PRODUCER NOTE u okumanızı tavsiye ederim. Beşiktaş'ta kullanılan biber gazından farklı görülen turuncu gaz biber gazının ağırlaştırılmış halidir.

  [​IMG]

  14) Beyaz Show: Beyaz eyleme gittiği için kanal tarafından sözleşmesi iptal edilerek tümden yayından kaldırıldı. Beyaz show sadece bu haftalığına iptal edilmiştir. Millet kan ağlarken programı yapması düşünülemezdi zaten.

  [​IMG]

  15) Eylemcilerin köprüden geçiş fotoğrafı yerine 2012 maraton fotoğrafının paylaşılması.

  [​IMG]

  [​IMG]

  16) Cnn International'ın; Cnn Türk'ün duyarsız alıp direniş haberlerini vermediği için isim hakkını fesh etmesi: Resmi hiç bir yerde böyle bir açıklama yok. Cnn Türk'te çalışan tanıdıklarımda böyle bir şeyin olmadığını söylediler.

  [​IMG]

  17) Eylemciler Başörtülü Bayanlara Saldırdı: Bu da yayılan haberlerarasındaydı. Fakat provakatörler her iki tarafıda karıştırmaya çalışıyor. Hükümet yanlılarının da arasındalar. Kaldı ki; direnişçiler arasında azımsanamayacak kadar başörtülü kişi vardı, bugün hiç bir sorun yaşanmadı.

  [​IMG]
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

  15 milyon tweet atıldı
  Taksim’deki olayların şiddetlendiği 31 Mayıs’ta 15 milyon 247 bin tweet atıldı. Sosyal Medya Takip Sistemi kurucusu Yasin Kesen, bu tweetlerin 5 milyonunun Gezi Parkı ve sonrasında başlatılan kampanya ve provokasyonlarla ilgili olduğunu belirtti.

  Yalan ifadelere dava açılabilir
  Ceza avukatı Mahmut Ceren de sosyal paylaşım sitelerindeki hakaret, küfür, yalan fotoğraf ve ifadelerin yasal düzenleme gerektirdiğine dikkat çekti. Burada ifade özgürlüğünün arkasına saklanıldığına vurgu yapan Ceren, “Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerindeki sahte hesaplar, asılsız fotoğraf ve beyanlar bir kişiye yönelik ise o kişi dava açabilir. Ancak toplumsal kaosa ve infiale sebep oluyorsa kamusal tedbir alınabilir. Örneğin bunların ilgili siteden silinmesinden savcıların kamu davası açmasına kadar birçok cezai müeyyidesi var.” dedi.
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  twit guzeldi amma velakin ona yazılan cevap daha bi güzel

  [​IMG]
   
 4. ot-gu Genel Sorumlu

  Amaç ağaçları kurtarmaktı sanırım

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş