Gezelim-Görelim.. (Fotoğraflarla cennet köşelerimiz)

Konusu 'Manzara Resimleri' forumundadır ve Pelin tarafından 12 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. Pelin Super Moderator


  KIYIKÖY

  [​IMG]


  Antik çağlardan bu yana yerleşim merkezi olan Kıyıköy, Trakya'nın Karadeniz sahilinde, Kırklareli'nin bir ilçesi. Yöre, İstanbul'a 164 km. uzaklıkta huzurlu bir tatil merkezi. Kıyıköy'de doğaya ve tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz.


  [​IMG]


  İstanbul'un yanıbaşında Karadeniz sahilinde yer alan Kıyıköy, temiz havası, bozulmamış mimari dokusu, eşsiz güzellikteki doğası, leziz deniz ürünleri ile dikkat çekiyor. Yılın ikinci ve üçüncü ayında başlayıp, dördüncü aya kadar devam eden ve lezzetli balıklar listesinde üst sıralarda yer alan kalkan balığı ile ünlü Kıyıköy'de hem doğaya, hem tarihe yolculuk yaparak farklı bir haftasonu geçirebilirsiniz.

  [​IMG]


  9. yüzyılda yapılan ve Bizans döneminin dini eserleri arasında yer alan bu manastır, kayalara oyularak inşa edilmiş. İlçenin kuzeybatısındaki vadinin yamacında yonca planlı bir şapel, tek nefli büyük planlı bir kilise ile bunun yanında düzensiz yerleştirilmiş odalar, mezar şapeli ile düzgün hücrelerden oluşan kompleksin duvarlarında kazınmış haçlar, bazı resimler, çeşitli kabartmalar bulunuyor. Kıyıköy ortaçağ Salmydessosu 'nun surla çevrili alanı içinde yer almış doğusu Karadeniz'e, kuzey ve güneye bakan yamaçları dere vadisine dimdik inerken, sadece batı yönü geçit vermiş antik kentin surları, ilk kez Lustirianus döneminde 6. yüzyılda yapılmış. 9 ve 10. yüzyılda da onarım görmüş. Duvar yüksekliği yer yer 6 metreyi bulan surların kalınlığı ise 2.20 metre.

  [​IMG]


  Kıyıköy'de bir haftasonu konaklamaya karar verdiyseniz, ilçede lüks olmasa da 20'ye yakın mütevazi pansiyon bulunuyor. Pansiyonlarda iki veya üç kişilik odaların bulunmakta. Bir kısmı deniz manzaralı sessiz, sakin olan pansiyonlardan başka, kiralanan evler, yazın ise çadır kurulabilecek kamp alanları var.
   


 2. Pelin Super Moderator

  ÇOMAKDAĞ KÖYÜ

  [​IMG]

  Çomakdağ Köyü'nde konaklama tesisi yok. Köyün sekiz-on kişilik misafirhanesi için Köy Muhtarı ile temasa geçilebilir. Köy yaşantısını yakından tanımak isteyenlere bazı evler pansiyon olarak kiralanıyor. Milas'ta, Bafa Gölü kıyısında ve Milas-Söke karayolu üzerindeki Çamiçi Kasabası'ndan ayrılan yol ile ulaşılan Herakleia'da çeşitli konaklama tesisleri bulunuyor. Bodrum ve İassos diğer tesislerin yoğun bulunduğu turistik yöreler.

  Çomakdağ Köyü'ne İzmir-Milas yolu üzerinden Köşk Köyü'nü geçince Milas Tuğla Fabrikası yanından sola ayrılan yol ile ulaşabilirsiniz.

  [​IMG]

  Kafaca Köyü'ne kadar asfalt sonrasında stabilize yolda Efçe Köyü'nde sola yukarı ayrılan yönde Eksitaş, Tetendere, Çomakdağ, Kızılağaç köyleri yer alıyor.


  [​IMG]


  Beşparmak Dağları üzerindeki köylere Milas Askerlik Şubesi önünden kalkıp günde 2 sefer yapan minibüslerle de gitmek mümkün.


  [​IMG]


  Çomakdağ Köyü'nde lokanta bulunmuyor.

  Köyü günübirlik ziyaret ediyorsanız akşam yemeği için Milas'a yakın Tuzla-Boğaziçi Köyü girişinde yer alan balık çiftliklerinde çipura, levrek, ızgara türü balık ziyafeti çekebilirsiniz.


  [​IMG]


  Bir başka seçenek Bafa Gölü kıyısındaki restoranlar olabilir. Çomakdağ Köyü'nde ki üş zeytinyağı fabrikası bölgeden toplanan zeytinleri işlerken sıfır-beş asitli zeytinyağından ve zeytinlerden ekonomik fiyatla yöre halkından alabilirsiniz.

  [​IMG]  Ticari olmamakla birlikte tepelerde çam fıstığı yetiştiriliyor. Bölgenin engebeli arazi yapısı nedeniyle traktörlerin giremediği yamaçlarda tarım hala atlarla yapılıyor ve bu yüzden Milas çevresinde gezici nalbantlar sık sık köyleri dolaşarak atların düşen nallarını yeniliyorlar.


  [​IMG]
   
 3. Pelin Super Moderator

  KAPUZBAŞI ŞELALELERİ


  [​IMG]


  Deniz seviyesinden 2000 m. yükseklikteki yörede Yedigöller ve Kapuzbaşı Şelaleleri görülüyor. Aladağlar'a yürüyerek çıkış dört, iniş iki saat sürse de Yedigöller ve Şelale çevresinde kamp yapan birçok gezgine rastlanıyor. Kayseri ili Yahyalı ilçesine 76 km. mesafede Kapuzbaşı Köyü yakınlarında 7 şelale olarak bulunan Kapuzbaşı Şelaleler bölgesi doğal sit alanı...


  [​IMG]


  ALADAĞLAR

  Kayalar arasında yer yer 70 m. yükseklikten coşkuyla akıp çevreye uçuşan su zerrecikleriyle serinlik saçan görkemli şelale Aladağ ve Aksu çayı sularıyla birlikte Zamantı Irmağına karışarak Seyhan Nehrine akıyor. Şelale dökülüşü sırasında çıkardığı ürpertici sesler ve görüntüsü nedeniyle ziyaretçilerini etkileyip beyin yorgunluğu ve düşüncelerden çarçabuk kurtararak, şaşkınlık içinde bırakıyor. Dağcılık, avcılık, akarsu balıkçılığı için uygun ortamların bulunduğu bölgede Yahyalıya bağlı 3 km. uzaklıkta Yeşilköy ve 10 km. uzaklıkta Derebağ Şelaleleri bulunuyor.


  Kapuzbaşı Şelaleler Bölgesinde yemek yenecek bazı kır lokantaları ve kafeler var. Şelale suyunun oluşturduğu nehir kıyısında kurulu ağaç evler ve masalar kamp alanlarında odun ateşinde pişirilmiş pul biber soslu, süper lezzetli doğal alabalıkları yufka ekmek ve bahçeden henüz koparılmış domateslerden yapılan salatayı yeme imkanınız var.

  [​IMG]


  Kayseri'den geçiyorsanız şehir merkezindeki İskender kebapçısında yoğurtlu, tereyağlı iskender kebabının yanısıra buğusu, kokusu, dumanı üzerinde fırında pişirilmiş kağıtta pastırma bir başka denemeye değer yöresel tatlardan.

  [​IMG]


  Kapuzbaşı Şelaleleri nehir kenarında bazı ağaç evler var. (Robinson hayatı severlere) ve organize turlarla şelale yakınına veya Aladağ yedi göllere çadırlarla gelip kamp kurmak, uyku tulumunda yatmakta mümkün. Doğal bal, keçi peyniri, köy yumurtası, bahçe domatesi, yufka ekmekli sabah kahvaltısı ise özlenen lezzette.


  [​IMG]


  Kayseri'nin Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı Şelalelerine ulaşmak için yola çıkanları hiç de kolay olmayan toprak, inişli, çıkışlı, virajlı, zor koşullarda açılmış bir güzergah bekliyor.
   
 4. Pelin Super Moderator

  MAZI

  [​IMG]


  Bodrum'a birkaç kilometre uzaklıkta, Gökova'nın da yanıbaşında uzanan Mazı, sahil şeridindeki ince kumu, tertemiz denizi ve anıt ağaçlarıyla ünlü bir tatil yöresi. En önemli özelliği yeni yapılan yolu ve imara açılmamış doğası nedeniyle bakir bir köy olması. Geçen yıl turizme açılan ve yazın en sıcak aylarında bile tenha olan sahili ile sakin bir tatil düşleyenlere tam anlamıyla cenneti vaadediyor Mazı.

  Billur gibi tertemiz bir denizi, henüz imara açılmamış ,yemyeşil doğası, anıt ağaçları ve anıt kayaları ile Bodrum'un yanıbaşında bakir bir köy Mazı. Bodrum'a bu kadar yakın olupta nasıl diğer koyların aksine böyle bakir kaldığını merak edebilirsiniz. 25 yıldır yapılamayan ve sonunda geçen yıl asfaltlanınca turizme açılan Mazı Köyü; İnce yalı sahilinde güneşlenmek, Ege'nin berrak sularında kafa dinlemek ve deniz ürünleriyle küre girmek isteyenler için tam anlamıyla bir cennet.

  NASIL GİDİLİR?

  [​IMG]

  Mazı'ya özel araçla gidecekseniz Milas ve Güllük'ü geçtikten sonra Bodrum'a doğru yol alırken, solunuzda Mumcular ayrımını göreceksiniz. Mumcular'a girip sağa dönünce "Yeniköy ve Yukarı Mazı" köylerinden sonra asfalt ve çam ormanı içinden geçen yolda son olarak karşınıza "Aşağı Mazı" köyü çıkacak.
  Pansiyon tabelalarının yanında İnce Yalı sahiline inebilirsiniz. Mumcular-Aşağı Mazı köyü sadece 25 km. Ancak Aşağı Mazı köyünden İnce Yalı sahiline inen 1.5 kilometrelik yol oldukça virajlı. Bu nedenle toprak yokuşta aracınızın hızını düşürmeyi unutmayın.
  Otobüsle gitmek isteyenler önceden haber verdikleri takdirde, Mumcular yol ayrımında inip pansiyonların araçları ile karşılanıyorlar. Bodrum Havaalanı'na inenler ise taksiyle Mazı'ya ulaşabilirler.

  [​IMG]


  Bir başka alternatif de şehirlerarası otobüsten Milas'ta inip Milas-Mazı arasında çalışan minibüslerle Mazı'ya ulaşmak. Minibüsler Milas'tan 06:00-15:00 saatlerinde kalkıyor. Mazı'ya ulaşmanın bir başka yolu da Bodrum'dan otomobil kiralamak. Bodrum Mazı seferleri bir saat, 15 dakika sürüyor. 55 km lik yola kişi başı 6 milyon ödenen minibüsler Bodrumda kapalı garaj içinden kalkıyor, Aşağı Mazı Köy meydanına yapılıyor.

  [​IMG]


  Mazı'dan kalkış: 06.45 - 07.15 - 08.15 - 12.30 - 19.00
  Bodrum'dan kalkış: 10.00 - 12.30 - 15.00 - 18.00 - 20.30

  [​IMG]


  Mazı deniz ürünleri açısından hayli zengin bir tatil yeri.

  Akşamdan denize bırakılan ağlar, sabahın erken saatlerinde toplanıyor. Balıkçıların sahil restoranlarına canlı canlı getirdiği balıklar arasında başta akvaryum balığı güzelliğinde ıskaroz balıkları olmak üzere sokkan, akya, mercan, loğos, barbunya, karavida ve ahtapot gibi çeşitler bulunuyor. Çorbasına doyamayacağınız iskorpitin yanı sıra, sütte bekletilip sodayla yumuşatılan sübyenin ve kalamarın tadına doyamayacaksınız.

  [​IMG]

  Mazı'ya ızgarada kömür ateşiyle pişen sokkan balıklarının tadı için gelenler bile var. Kabak çiçeği dolması, biber ekşilemesi, patlıcan salatası ve has zeytinyağında kızarmış patates tava damakta tat bırakıyor. Eğer alıştığınız markanın dışında bir şarap içmek istemiyorsanız yanınızda götürmelisiniz
   

Sayfayı Paylaş