Geven Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 12 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  ]Geven Otu ve Faydaları

  Diğer İsimleri: Ketre, Çekme,Ak geven, Püs geveni, zamk geveni, Astragalus glycyphyllus, Astragalus cicer, Leguminosae

  Geven]: Baklagillerden, çok yıllık bitkilerdir. Yetiştiği bölgelere göre farklılaşan 2000 kadar türü vardır.Yapraklar eliptik bir şekilde dal boyunca karşılıklı sıralanmıştır. Sari, açık sari, beyaz ve pembe açan türleri mevcuttur. Çok yıllık otsu, dikenli bitkilerdir. Boyları türüne göre 5 - 100 cm ve bulunduğu yükseklikler 200 - 2700 m arası değişir. Ak geven, püs geveni ve zamk geveninden ebru yapımında kullanılan “kitre” denilen zamk çıkarılmaktadır. Ayrıca kitre ilaç yapımında da kullanılır. İçeriğinde Asparagin, gliserizin, acı maddeler, şekerler, proteinler, dekstroz, manit, flavanoidler bulunur.

  Geven Otunun Faydaları
  Geven otu, soğuk algınlığı ve grip, süregen enfeksiyon, kronik yorgunluk ve astımda şifa sağlamaktadır. Kalp rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, mide ülserleri rahatsızlıklarında şifa sağlar. Çeşitli allerjiler ve yaraları geçirir. Genel hazım sorunlarını yok eder. Kemoterapiyle ilişkili olarak iştah kaybı veya yorgunluğu ortadan kaldırmaktadır. Soğuk algınlığı vakalarının şiddetini ve süresini azaltabildiği, Kalbin kan pompalama hacminde iyileştirmeler sağlayabildiği, Karaciğerde hücre hasarına karşı koruma sağlayabildiği, Kalp ve beyin dokularına oksijen taşınmasına yardımcı olduğu ve vücudun şevk ve direncini geliştirdiği, Fareler üzerindeki araştırmalarda astragalus özü kullanılan farelerde idrar torbası kanserinin daha az görüldüğü, Akciğer kanseri hastalarında tümör ilerleyişini tersine çevirebildiğine işaret edilmektedir.

  Geven Nasıl Kullanılır? 2 çorba kaşığı bitki 0,5 litre suda 10 dakika kaynatılır. Günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş