Gerçel Sayılar

Konusu 'Matematik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Gerçel Sayılar

  Gerçel sayılar (veya Reel sayılar), Rasyonel sayılar kümesinin standart metriğe göre bütünlenmesiyle elde edilen kümedir. Reel sayılar kümesi [​IMG] sembolüyle gösterilir.

  Basit aritmetik teknikleriyle kolayca ispatlanabileceği üzere, tüm rasyonel sayıların tekrar eden birer ondalık açılımı vardır. Mesela

  [​IMG]

  veya

  [​IMG]

  eşitliklerinde olduğu gibi. Burada dikkat edilmesi gereken, ondalık basamaklardaki rakamların bir süre sonra bloklar halinde periyodik tekrar etme özelliğidir. Rasyonel sayılardan reel sayıları elde etme işlemini ise rasyonel sayılara ondalık açılımındaki rakamların periyodik tekrar etmediği sayıların eklenmesi olarak düşünülebilir. Bu tür sonradan elde ettiğimiz reel sayılara irrasyonel sayılar denir.

  İrrasyonel Sayılara Örnekler

  [​IMG] , [​IMG], [​IMG], π , [​IMG]/2 ... birer irrasyonel sayıdır. İki irrasyonel sayının toplamı, çarpımı, yine bir irrasyonel sayı mıdır? Bu soruya veriilecek cavap "hayır" olacaktır. İrrasyonel sayılar çok yoğundur. Öyleki; irrasyonel sayılar sayı doğrusunu -hiç boşluk kalmayacak biçimde- kaplarlar.Şu bir fikir verebilir: Herhangi iki rasyonel sayı arasında sonsuz çoklukta irrasyonel sayı vardır.

  Bazı Yan Bilgiler:

  • Tam kare olmayan hiçbir doğal sayının karekökü rasyonel değildir.
  • Rasyonel sayılar kümesi'nin sayılabilir olmasına karşılık Reel sayılar kümesi sayılamazdır.
  • İrrasyonel sayılar da kendi içlerinde "cebirsel sayılar" ve "aşkın sayılar" olarak ikiye ayrılırlar.turkeyarena.com
  • İrrasyonel sayıların varlığının ilk Yunan matematikçi Pisagor tarafından anlaşılmış olduğu görüşü yaygındır. Fakat Pisagor bu sayıların evrenin düzenine aykırı olduğunu düşünmüş ve öğrencilerine bu sayıların varlığını açıklamayı yasaklamıştır.
  • Arşimet Özelliği: x ve y birer reel sayı olsun ve x sıfırdan büyük olsun. Bu durumda
  nx > y özelliğini sağlayan bir n doğal sayısı vardır.

  Reel Sayıların Arşimet Özelliği

  Önerme: x bir reel sayı olsun. Bu durumda n>x olacak şekilde bir n doğal sayısı vardır

  İspat: Varsayalım ki tüm n eleman N için n≤x dir. Bu durumda x, N için bir üst sınırdır. Böylece N, R nin boş olmayan bir altkümesi olup üstten sınırlıdır ve en küçük üst sınır özelliğinden bir s supremuma (e.k.ü.s.'e) sahipti s-1< s olduğundan s-1 N için bir üst sınır olamaz bu yüzden s-1 den büyük olan N nin bir n elemanı var olmalıdır. Ancak eğer n>s-1 ise n+1>s, dolayısıyla n+1 sayısı s den nbüyük olur. Bu da s nin N nin supremumu olması ile çelişiri. Bu da bizi varsayımımızın karşıtına götürür. Yani n<=x olamaz...
   


Sayfayı Paylaş