Gercek Hayattan Kareler

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve abdulkadir tarafından 8 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member  [​IMG]  Tarih 18 Ağustos 2006...Lübnan...Kana Köyü...İsrail Ordusu’nun 13 Temmuz’da yaptığı hava saldırısında bombaladığı bir apatrmanda ölen çoğu kadın ve çocuk 29 kişinin cenazesi...Genç kızlar ve kadınlar ölenlerin fotoğraflarını tutuyor.Çerçeveler içindeki gülümseyen yüzler, çekilip gitmeye hazır, orada eğreti duruyor..Yüzler ses vermiyor.Buna gerek yok.Küçük kızın kocaman ağlayışı ‘o’ anın sesi oluyor.
  [​IMG]

  Bakış Açısı: Yine iki çocuk. Yer Irak’ın başkenti Bağdat. Amerikan askerleri bu çocukların evine baskın düzenlemiş ve babaları da tutuklanmış. Bu fotoğrafta özellikle kardeşlerin küçük olanına bakınca insanın içi eğiliyor. Ama Amerikalı askerlerin dimdik duruşu, üst tarafındaki kayıtsız görüntünün ipuçlarını veriyor. ‘O’ an, “Amerikalı fotoğraftan çıksa, bir de oalya bu taraftan baksa içi ne kadar eğilir?” diye bir soru da sorduruyor....

  [​IMG]

  Irak Felluce de elde edilen bu o an, çatışmaların bir çocuğu nasıl etkilediğini anlatıyor. Çatışmalar biteli çok oldu ama küçük kız, devriye gezen Amerikalı askeri görünce ellerini kulaklarına götürüyor. Ya korktuğu için bunu yapıyor ya da asker, çocukta o gürültülü çatışma günlerini çağrıştırıyor. Veya sırtındaki silahı patlayacak sanıyor.


  [​IMG]


  İsrail Hükümeti'nin Yahudi yerleşimcileri işgal altındaki topraklardan çıkarma planına karşı çıkanlar, Kudüs'te gösteri yapıyor. Ve otomobilin içindeki çocuk, hüzünle olanları izliyor. Çocuğun yaşından ötürü olan biteni tam olarak anladığını sanmıyoruz ama sanki orada O andaki ışık, dünya halinin yanlışlıklarına üzülme sorumluluğunu çocuğun yüzündeki hüzünlü masumiyete yüklüyor. Ve yine sanki ışık, küçük bir hile yapıp henüz algılamasa da çocuğun ailesinden ötürü o meseleye taraf olmasını da gizlemeye çalışıyor. Işık O anda ama yalnızca O anda sadece yüzü aydınlatıyor. Çünkü çocuğun yüzünün gerisinde, yani saçlarında, aşırı radikal Yahudilere has bukleler bulunuyor.
   


Sayfayı Paylaş