Gerçek dövme çok acıtır mı?

Konusu 'Sohbet' forumundadır ve Nysa tarafından 12 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Dövme, insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlerin genel adıdır.

  [​IMG]

  Hindistanlılar, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yapmış olsalar da birçok toplumda dövmenin hastalıklara ve kötü ruhlara karşı koruyucu bir tılsım (nazarlık) olarak uygulandığı, bireyin toplumdaki konumunu (köle, efendi, ergen, işçi, asker) vurgulamak için kullanıldığı bilinmektedir.

  Uygulanışı:

  Dövme yapımında değişik yöntemler kullanılır. Bir tür dövmede sivri uçlu kemik, boynuz ya da çelik iğne deriye hafifçe batırılır ve açılan delikler boyayla doldurulur. Açılan deliklerden boyaya batırılmış iplik geçirilerek de dövme yapılabilir.

  Günümüzde modern yöntemler ile yapılan dövme ise, yukarıda bahsedilen yöntemlere nazaran daha az acır ve sağlık açısından daha az zararlı olan boyar maddeler ile yapılır. Dövme yapımında kullanılan makineler sayesinde yüksek devirle girip çıkan iğne düzeneği deri üzerinde bir kalemle çizim yapılıyormuş gibi rahat ve daha az hatalıdır.

  Gerçek dövme çok acıtır mı?

  Kalıcı dövme yapılırken can acır. Ve bu acı dövmenin sahiplenilmesi açısından çekilmesi gereken bir acıdır. Çektiğiniz acıyla dövmeye manevi açıdan da sahip olursunuz. Ne kadar acıyor derseniz acı tarif edilemez. Ve kişilerin de acı eşiği bu sorunun cevabını verebilmek için önemlidir. Dayanılmayacak bir acı olmadığı söylenebilir.

  Kalıcı dövme yaptırmak insana biraz acı vermektedir. Eğer işinin ehli kişilere yaptırırsanız dövmenizi, dövme sırasında ve sonrasında duyacağınız acı çok az olacaktır.
   


Sayfayı Paylaş