Genel Sağlık sigortası 18 yaş üzeri çocukların durumu

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Genel Sağlık sigortası 18 yaş üzeri çocukların durumu
  18 Yaş Üstü Kız Çocuklarına GSS Zorunlu mu, 18 yaş üstü işsiz ve 25 yaş üstü öğrencilerin genel sağlık sigortası primleri

  18 yaşın üzerindeki herkesten sağlık sigortası primi kesilecek. Eğer 18 yaşın üzerindeki kişi lisede öğrenim görüyorsa 20; üniversite eğitimi alıyorsa 25 yaşına kadar primleri devlet tarafından karşılanacak. Ancak bu kişi öğrenim görmüyorsa o zaman sağlık sigortası primi ödeyerek sağlık ocakları ve hastanelerden sağlık hizmeti almak zorunda kalacak.

  Buna göre önce 18 yaşın üzerindeki kişinin yaşadığı ailenin aylık toplam gelirine bakılacak; ailenin toplam geliri, ailedeki fert sayısına bölünerek kişi başına düşen aylık gelir bulunacak. Ailede birey başına düşen aylık gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden fazla ise 18 yaşından büyük her birey için Genel Sağlık Sigortası Primi ödenecek. Diğer bir ifade ile şu anda asgari ücret 886,50 TL dır. Bu tutarın 1/3 ‘ ü 295,50 TL’ dır. Ailede birey başına düşen gelir 295,51 TL olduğunda aşağıda yazılı hesaplama durumuna göre, SGK’ da bahsedilen çalışması ( ücretli, esnaf, serbest meslek mensubu, şirket ortağı veya yönetim kurulu üyeleri ve benzerleri gibi ) ve bu çalışmadan dolayı ödemesi gereken Sağlık Primi Kaydı bulunmayan ve bu nedenle SGP veya BAĞKUR primi ödemeyen yeni uygulamaya muhatap olacak. Ayrıca çalışanlar açısından da özellikli durum var… Eğer ücretli, Doktor raporlu ( S.G.Kurumuna ait veya anlaşmalı bir özel hastaneden alınmış ) olmadan ay içinde 10 gün ücretsiz izin kullandınız veya bazı işletmelerde uygulanan 30 gün çalıştınız ama bildirgede 20 gün gösterildiniz. Böyle durumda eksik olan 10 güne ait Sağlık primini açıktan ödemeniz gerekmektedir.

  Bu aşamada 1 ay içinde çocuğunuzun, bulunduğunuz bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gelir testi yapılması için başvuruda bulunması gerekiyor. Aksi halde , tescil işlemi resen yapılacak ve çocuğunuz adına her ay brüt asgari ücretin % 12’si kadar, yani Ocak 2012 itibarı ile 106,38 TL Genel Sağlık Sigortası Primi ödemek zorunda kalacaksınız.

  18 Yaş Üstü Çocuğu Olanlar Dikkat
   


Sayfayı Paylaş