Gençler parasını nerelere harcıyor

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Türk Gençleri Parasını Nereye Harcıyor?
  Gençlik parayı nasıl harcıyor?

  1-Giyim
  2-Sağlık
  3-Teknolojik ürünler

  Dünyada Bluetooth iletişim ve mobil müzik ürünlerinin önde gelen markası Jabra ve mynet tarafından Türkiye çapında, çoğunluğu erkek, yüksek okul ve üniversite mezunu, 20-28 yaş aralığında 5 bin 700 kişiye yapılan anket, tüketicilerin teknolojik tercihlerini ölçtü. Anketten çıkan yanıtlara göre, 20-28 yaş aralığında bulunan gençlerin yüzde 72'si parasını giyim, yüzde 63'ü sağlık, yüzde 34'ü ise teknolojik ürünleri satın almak için harcıyor. Gençlerin para harcadığı diğer alanlar arasında yüzde 32 eğlence ve yüzde 16 spor bulunuyor.

  Katılımcıların yüzde 90'ının teknolojiyi düzenli olarak takip ettiğini bildirdiği anketin sonuçlarına göre, gençler en fazla cep telefonu, dijital kamera, televizyon gibi ürünlerde yaşanan teknolojik yeniliklerle ilgileniyor. Bu ürünleri PlayStation, dijital fotoğraf makinesi, bilgisayar ve notebook takip ediyor. Kullanıcıların teknolojik ürün satın alırken tercihlerini öncelikli olarak yüzde 75 fiyat, daha sonra yüzde 64 marka ve yüzde 40 çevrelerinin tavsiyeleri etkiliyor. Bunların yüzde dışında 37 televizyon gazete haberleri, yüzde 31 trendler ve yüzde 28 ürünün teknolojik özellikleri satın alma kararında etkili oluyor.

  Jabra ve mynet.com tarafından yapılan anketten elde edilen verilere göre, teknolojik ürünler katılımcıların yüzde 46'sının hayatında önemli bir yere sahip. Katılımcıların yüzde 23'ü ise teknolojik ürün kullanmadan yaşayamıyor.

  Jabra anketine katılan gençlerin yüzde 93'ünün Bluetooth'lu cihazı bulunuyor. Gençlerin yüzde 52'si için ise yeni satın alacağı ürünlerin Bluetooth özelliğine sahip olması önemli, yüzde 19'u için ise çok önemli.

  Teknoloji deyince akıllarına hangi ülkenin geldiği sorulduğu katılımcıların yüzde 29'u ABD derken, bunu yüzde 8 ile Japonya, yüzde 6.5 ile Tayvan ve İsrail takip etti. Türkiye yanıtı yüzde 5.2 ile dördüncü sıraya oturdu.
   


Sayfayı Paylaş