Gelir testinde nelere bakılacak

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Gelir testinde nelere bakılıyor

  Gelir testi nedir
  Ailelerin Genel Sağlık Sigortası primlerinin kim tarafından ödeneceğini ve ne kadar olacağını belirlemek amacıyla yapılan tespite Gelir Testi denir.

  GELİR TESTİNDE NELERE BAKILACAK?
  Gelir testi yapılırken aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan haklar dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilecek. Buna göre, ailenin puanlaması yapılacak. Gerekirse hane ziyareti yapılarak ailenin ekonomik durumu gözlemlenecek. Gelir testinde aynı hanede yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile büyük anne ve büyük baba dikkate alınacak. Yani ailenin toplam geliri kişi sayısına bölünerek bulunacak.

  YEŞİL KARTLILARA DA TEST YAPILACAK
  Yeşil kart süresi dolanlar da artık kaymakamlıklara değil bu vakıflara giderek müracaat edip, gelir testine girecek. Mevcut yeşil kartı olanlar bunları kullanmaya devam edecek; kartlarının vize tarihine kadar sağlık yardımlarından yararlanacaklar. Vize tarihi dolduğunda ise bir ay içinde sosyal yardım vakıflarına gelir testi için başvuruda bulunacaklar. Gelir testinden geçenler yine ücretsiz/primsiz GSS'li sayılacak.
   


Sayfayı Paylaş