Geleneksel Vitray Çalışması

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 27 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Geleneksel Vitray Çalışması Nedir
  Geleneksel Vitray Çalışması, Vitray Sanatı, Vitray Çalışması, Geleneksel Vitray Çalışması örnek resimleri, Geleneksel Vitray Çalışması Hakkında, geleneksel vitray çalışması örnekleri

  Geleneksel Vitray Çalışması Bir süsleme sanatıdır vitray. Işıl ışıl camların bir araya gelmesiyle oluşan bir renk atmosferi.Bir zamanların camilerinin, saraylarının, konaklarının pencerelerinde parlayan camların armonik dünyası.

  Batılı bir sanat vitray. Asıl vatanı cam yapımcılığının çok eski olduğu Doğu Akdeniz. Varlığı Eskiçağdan beri biliniyor. Arkeolojik kazılar Vitray'ın 1.yüzyıldan beri kullanıldığını gösteriyor.

  Renkli cam parçalarından yapılan ve pencereleri örten saydam yarı saydam panellerin yapımı için cam kullanımı çok eski dönemlere dayanıyor. Bu uygulamalar özellikle Doğu Akdeniz'de çok önceleri biliniyordu. Roma ve ilk Hıristiyanlık dönemlerinde kullanılıyordu. O zamanlar Roma resim sanatıyla rekabet eden vitray, çok parlak ve göz alıcı renklerde camlarla, perspektifsiz ve kabartısız olarak basit kompozisyonlar halinde yapılıyordu.

  Yapılara elden geldiğince bol ışık sokmak isteyen gotik çağ mimarları pencereleri gittikçe daha büyük yapıyorlardı. Bu yüzden kilise süslemeleri, Roma kiliselerinin iç duvarlarını kaplayan fresklerden değil vitraydan oluşabilirdi.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş