Gekko Gecko (Tokay Geckos)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve RüzGaR tarafından 22 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Gekko Gecko (Tokay Geckos)

  Latince Adı: Gekko gecko

  Boyutu: Erişkinleri 30cm'e kadar ulaşabilir.

  Ömrü: Ortalama olarak 10 sene yaşarlar. 20 yıla kadar yaşadığı rapor edilmiştir.

  [​IMG]


  Genel Özellikleri: Gece aktif olan bir canlıdır. Isırmaya oldukça meraklıdır. Uzun süre evcilleştirilse de her zaman tetikte ve dikkatli olunması gereklidir. Adını aldıkları To-kay! To-kay sesini çıkarırlar. Asla 2 erkek yanyana konulmamalıdır. Kuyruklarını yağ deposu olarak kullanırlar. Kuyruklarından tutulursa savunma olarak kuyruklarını bırakırlar[​IMG] bu durumun olmaması için kuyruğundan tutmayın. Eğer tuttuysanız panik yapmayın[​IMG] iyi bir beslenme ile kuyruğu tekrar çıkacaktır.

  Taban Malzemesi: Hindistan cevizi kabuğunun etrafındaki samanımsı çöp ve onun yapısındaki malzemeler istediği nemli ve rahat ortamı onlara sağlayacaktır.

  [​IMG]

  Sıcaklık ve Nem: Sıcaklık gündüz 27-32[​IMG] gece ise 21-27 derece aralığında olmalıdır. UVB ışınlı lambaya gerek yoktur normal akkor lambalarla düzenli ışık verilmesi yetecektir[​IMG] fakat geceleyin sürüngenler için olan gece lambasının yakılması gereklidir. Nem %70 civarı olmalıdır[​IMG] %50'nin altına inmemelidir. İyi bir taban malzemesi nemin %50'nin altına inmesini engeller.

  Beslenme: Tokaylar doymak bilmeyen canlılardır. Hamamböcekleri[​IMG] solucanlar[​IMG] meyve kurtları gibi pek çok canlıyı yerler. Yem verilmeden önce vitamin ve kalsiyum ile zenginleştirilmelidir. Küçükler hergün[​IMG] büyükler gün aşırı beslenmelidir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   


 2. EmRe Well-Known Member

  çok ilginç bir hayvan :)
   
 3. OrKuN Well-Known Member

  renklerinden dolayı evde besleyesi geliyor insanın :)
   
 4. KaraMelek Well-Known Member

  çok şirin görünüyor ama yazıyı okuyunca okadarda şirin gelmedi :)
   

Sayfayı Paylaş