Gebelikte İkinci Düzey Ultrasonografi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 9 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gebelikte İkinci Düzey Ultrasonografi
  Doğumsal problemlerin tanınmasına yönelik detaylı ultrasonografiye 'ikinci düzey ultrasonografi' adı verilir. Bu terim yerine çevrenizde sıklıkla ''büyük ultrason, detaylı ultrason, renkli ultrason, renkli dopler ultrason' gibi pek te doğru olmayan ifadeler duyacaksınız. Anomali taramasına yönelik ultrasonografinin gebeliğin 18-24. haftaları arasında yapılması uygundur. Çünkü bu dönemde hem yapısal ayrıntıların gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır, hem deamniotik sıvı görüntü kalabalığını engelleye yetecek miktardadır. İnceleme sırasında belli bir sistem içinde bebeğin anotomisi değerlendirilir. Kafatası, beyin ve beyincik, yüz, omurga, kalp, göğüs ve karın boşluğu, kollar, eller, bacaklar, ayaklar sırasıyla incelenirken özel bazı klinik durumlarda sık rastlanan bulguların varlığı araştırılır. Çoğu kez özel bir form doldurularak aranması gereken özellikler teker teker belirtilerek rapor edilir.

  Doppler ultrasonografi ikinci düzey ultrasonografiden farklıdır ancak çoğu kez ikinci düzey ultrasonografi ile birlikte doppler incelemesi de yapılır. Ancak 'obstetrik doppler' (gebelikle ilgili doppler) incelemesi anomali taranmasında kullanılmaz. Gebeliğin seyrinde rahimiçi gelişme geriliği ya da annede preeklampsi gelişmesi konusunda riskin belirlenmesi amacına yöneliktir.

  İkinci düzey ultrasonografi için genelde üç ve dört boyutlu ultrasonografi cihazları kullanılsa da bu kesin bir gereklilik değildir. Görüntü kalitesi yeterli düzeyde olan herhangibir ultrasonografi cihazıyla da ikinci düzey ultrasonografi yapılabilir.

  İkinci düzey incelemenin genellikle ikinci bir uzman tarafından yapılması söz konusu olsa da bu bir gereklilik değildir. Doktorunuz yeterli donanıma sahip bir ultrasonografi cihazı ile bu incelemeyi yapabilir ya da 'ikinci bir göz' den değerlendirme isteyebilir. Bu doktorunuzla birlikte vereceğiniz bir karardır.

  İkinci düzey ultrasonografide de tüm doğumsal problemlerin tamamının saptanması söz konusu değildir. Optimal şartlarda yapılan bir değerlendirmeyle anomalilerin %80 i ekarte edilebilir.
   


Sayfayı Paylaş