Gebelikte Bel Ağrısı Erken Doğum Belirtisi mi

Konusu 'Gebelik ve Doğum' forumundadır ve elif tarafından 1 Ocak 2016 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Hamilelikte Bel Ağrısı Erken Doğum Belirtisimi

  Hamilelerde bel ağrısı genellikle gebeliğin orta dönemlerindeki aylarda (4. – 6. aylar) başlar. Çünkü bel ağrısına neden olan temel nedenler bu aylarda yoğunlaşır.

  Gebeliğin sonuna doğru daha fazla artacağı için son aylarda bel ağrısı biraz daha şiddetlenir. Buna rağmen gebeliğin ilk aylarında da hafif derecede bel ağrısı bazı anne adaylarında görülebilir.

  Hamilelikte bel ağrısına neden olan başlıca nedenlerden ilki karnın ağırlaşmasına bağlı vücudun ağırlık merkezinin öne doğru kaymasıdır. İkinci önemli neden ise hamilelikte relaxin hormonunun etkisi ile bel eklemleri ve diğer eklemlerde geveşeme olmasıdır. Eklem aralıklarında açılma olur. Eklemlerin etrafındaki bağlarda esneklik artar. Gebelerin bellerindeki lordoz (içe çökük olma) artması da bu nedenledir.

  Bunların dışında kilo almak, stres, karnın irileşmesi ve vücudun ağırlaşmasına bağlı olarak vücudun normal duruşunun değişmesi gibi etkenler de bel ağrısına neden olur.

  Erken doğum belirtileri:
  – Karında ağrı ve sertleşmeler olması
  – Kasıklarda ağrı ve kramplar (adet sancısına benzeyebilir)
  – Bel ağrısı
  – Su gelmesi, vajinadan aşırı sulu akıntı gelmesi
  – Lekelenme veya kanama olması, nişan gelmesi
  – Karından aşağıya doğru baskı hissi

  Yukarıda bahsedilen belirtiler her zaman erken doğum riskinin sözkonusu olduğu anlamına gelmez, kesin netice ancak doktor muayenesi ve bazı değerlendirmelerden sonra anlaşılabilir. Erken doğum belirtileri başka bazı durumlarla karışabilir, örneğin yalancı doğum sancıları, vajinal akıntı, idrar yolu enfeksiyonu ve başka nedenlerle meydana gelen karın-kasık ağrıları gibi.
   


Sayfayı Paylaş