Gazların Kinetik Modelinin Varsayımları Nelerdir?

Konusu 'Ders Notları' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 6 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Gazların kinetik modelinin varsayımları nelerdir? kısaca

  Boyle, Gay-Lussac ve Avagadro deneyleri tüm ideal gazların aynı davrandığını göstermektedir ve bunları açıklamak üzere kinetik gaz kuramı ortaya atılmıştır.

  Bu modelin varsayımları;

  1-) Gazlar bulundukları kaba ve aralarındaki uzaklıklara göre çok küçük kalan, sayılamayacak kadar çok molekül veya atomlardan oluşmuştur.

  2-) Moleküller, sürekli ve gelişigüzel doğrusal hareket halindedirler.

  3-) Moleküller, bulundukları kabın duvarına sürekli çarparlar. Bu çarpma sırasında momentumları değişir. Newton yasasına göre momentumun zamanla değişme hızı kuvvete eşittir. f = ma = m(dv/dt).

  4-) Moleküller birbirinden bağımsız olup yalnızca çarpışmalar sırasında etkileşirler. Bu çarpışmalar tamamen esnektir ve ötelenme kinetik enerjisi ısıya dönüşmez. Moleküller arasında kinetik enerji değiş tokuşu olur ve her molekülün enerji ve hızı sürekli değişir ancak gazın toplam enerjisi sabit kalır.

  5-) Sıcaklıkları aynı olan tüm gazların ortama kinetik enerjileri de aynıdır. Bir molekülün bir boyutlu hareketi için (1/2)mx2 , üç boyutlu hareketi için (3/2)mv2 , ortalama kinetik enerji ise (ε) = (3/2) m (v2) olarak kabul edilmiştir.

  Bu varsayımlara göre, aralarında itme ve çekme gibi etkileşimler olmadan sürekli hareket eden, birbirleri ve içinde bulundukları kabın duvarları ile esnek çarpışmalar yapan ve öz hacimleri noktasal (sıfır) olan molekül toplulukları göz önüne alınarak kinetik gaz kuramı ortaya konmuştur. Bu özellikteki molekül topluluklarına ideal gaz adı verilmektedir. Tam olarak bu postulatlara uyan bir gaz doğada bulunmamakla birlikte, özellikle düşük basınç ve yüksek sıcaklıktaki gazlar bu varsayımlara uyarlar.
   


Sayfayı Paylaş