Gaziler Günü Veteran's Day

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 24 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Gaziler Günü Veteran's Day

  1918 yılının 11. ayının 11. gününde ve saat tam 11'de bütün dünya sevinç ve kutlama gösterilerine sahne oldu. Dört yıl süren I. Dünya Savaş'ından sonra ateşkes imzalanmıştı. Bütün savaşları bitiren savaş sona ermişti.

  I. Dünya Savaşı boyunca kadınların ve erkeklerin yaptıkları fedakarlıkları hatırlamak ve sürekli bir barışı sağlamak amacıyla, 11 kasım 1919 günü Amerika'da "Ateşkes Günü" (Armistice Day) olarak belirlendi. Ateşkes Gününde, savaştan hayatta kalan askerler memleketlerinde gösteri yürüyüşü yaptılar. Politikacılar ve gaziler konuşmalar yaptı ve kazanmış oldukları barış için şükran seromonileri gerçekleştirildi.

  Savaş bittikten 20 yıl sonra, 1938'de Meclis, Ateşkes Günü'nün ulusal tatil olmasını oyladı. Fakat Amerikalılar I. Dünya Savaş'ının sonuncu savaş olmadığının farkına vardı. Takip eden yılda II. Dünya Savaş'ı başladı ve uluslar bu kanlı mücadelede küçük ve büyük tekrar katıldılar. II. Dünya Savaş'ından sonra da Ateşkes Günü 11 kasım'da anılmaya devam edildi.

  1953 yılında Emporia, Kansas halkı memleketlerindeki gazilere minnettarları nedeniyle bu günü Gaziler Günü tatili olarak adlandırdı. Daha sonra Kansas'lı bir milletvekili tarafından sunulan, bu günün "Gaziler Günü" olarak adlandırılıp ulusal bir gün olması hakkında bir yasa meclisten geçti. 1971'de Başkan Nixon, kasım ayının ikinci pazartesi gününü ulusal tatil olarak ilan etti.

  Amerikalılar hala Gaziler Günü'nde barış için şükranlarını sunarlar. Konuşmalar ve seromoniler yapılır ve sabah saat 11'de çoğu Amerikalı, barış için savaşanları hatırlamak için bir dakikalık saygı duruşunda bulunurlar.

  Amerika Birleşik Devletleri'nin Vietnam Savaşı'na katılımından sonra bu günün aktivitelerine olan önem değişti. Daha az askeri gösteri ve seramoni oldu. Gaziler, Washington DC'deki Vietnam Şehitlerini Anma Mezarlığında toplanırlar ve Vietnam Savaş'ında ölen yakınları ve arkadaşlarının mezarlıkları önünde sessizce nöbet tutarlar. Savaşta kızlarını ve oğullarını kaybeden aileler, daha çok barışa yönelik ve gelecekteki savaşlardan sakınma hakkında düşüncelerini söylerler.

  Askeri hizmet emeklileri "American Legion" ve "Veterans of Foreign Wars" gibi destekleyici gruplar organize ettiler. Gaziler Günü'nde ve Anma Günü'nde (Memorial Day) bu gruplar, sakat gaziler tarafından yapılan kağıttan gelincikler satarak hayırsever aktiviteleri için para toplarlar. Belçika'da "Flanders Alanı" olarak adlandırılan gelincik tarlasındaki kanlı bir savaştan sonra, bu canlı kırmızı çiçek I. Dünya Savaşı'nın bir sembolü olmuştur.

  Çoğu Amerikalı bu günü çok ciddiye alır ve kutlarlar. Evlerine ve işyerlerine Amerikan bayrakları asarlar. Amerikan Başkanı, isimsiz şehitlerin mezarlarını ziyaret eder ve bir konuşma yapar. Gazeteler gaziler ve katıldıkları savaşlar hakkında birçok hikayeler ve yazılar yayınlar. Postahaneler dahil bütün resmi kuruluşlar, bankalar ve birçok işletmeler tatil olur. Diğer işletmeler normal saatlerinden daha az çalışır.
   


Sayfayı Paylaş