Gaziantep Yeryüzü Şekilleri Nelerdir

Konusu 'Güneydoğu Anadolu' forumundadır ve hakan788 tarafından 2 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. hakan788 Well-Known Member


  Gaziantepin Yeryüzü Şekilleri

  Büyük bölümü Güneydoğu Anadolu’ nun Orta Fırat Bölümü’nde, küçük bir bölümü Akdeniz Bölgesi’nde kalan il ve bu ilin merkezi kenttir. 36°65-38°10 doğu boylamlarıyla, 36°50-37°60 kuzey enlemleri arasında, deniz düzeyinden 855 m. yükseltideki il toprakları; kuzeyden Kahramanmaraş ve Adıyaman, doğudan Şanlıurfa, batıdan Osmaniye ve Hatay, güneyden Kilis İli ve Suriye ile çevrilidir.

  Doğuda büyük bölümü yüksek düzlüklerle (% 60) kaplı ilin, batısı dağlıktır (% 40). Amanos Dağları’nın doğuya bakan yamaçlarında yükselti 1.400 m.’yi bulur. Batıda, kuzeydoğu-güneybatı doğrultulu sıradağlarla Kahramanmaraş -Antakya arasında uzanan okul biçimindeki çukur alan yer alır. Doğuya doğru gidildikçe azalan yükseltiler, yerlerini düzlüklere (500-700 m) bırakır. Bu düzlükler kuzeydoğuda Gaziantep Yaylası, güney güneydoğuda Tilbesar Ovası adını alır. Irmaklar tarafından yarılan ovada, aşınım sonucu yuvarlak biçimli tepecikler oluşmuştur. İl merkezinin batı, kuzeybatısında uzanan Kartal Dağları’nda en yüksek nokta, kuzeyde Karakaş (Sof) Dağı’dır (1.496 m). Top Dağı ya da Gülbahar Tepe (1.021 m), kuzeydoğuda Adıyaman sınırına yakın Karadağ (1.245 m), Gaziantep Yaylası üzerindeki önemli yükseltilerdir.

  İlin en önemli ırmağı, Şanlıurfa-Gaziantep sınırını çizen Fırat Irmağı’dır. Kuzeyde Adıyaman-Şanlıurfa sınırını izleyerek akan Fırat, Araban İlçesi’nin doğusunda önce batıya, daha sonra güneye yönelir. Nizip’in Barak Bucağı’ nın güneyinden Suriye’ye giren Fırat’a, Gaziantep topraklarını yaran irili ufaklı ırmaklar karışır. Bunlardan Karasu (Karadağ’dan çıkar), Araban, Sof Dağı’ndan çıkan Merzimen Çayı, Yavuzeli ovalarını sular.turkeyarena Kuzeybatıdan doğan, kentin içinden akarken Alleben adıyla anılan Sacır Suyu, Suriye’ye geçerek Fırat’a katılır. Balak Suyu ise Suriye topraklarında kaybolur. Afrin ve Sabun suları, Suriye topraklarından geçerek Antakya’da Amik Gölü’ne dökülür.
   


Sayfayı Paylaş