Gazete ve Dergilerin İletişimdeki Yeri Nedir?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 7 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Gazete ve dergilerin iletişimdeki yeri nedir?
   


 2. EmRe Well-Known Member

 3. EmRe Well-Known Member

  Bence gazete ve dergilerin eskisi kadar gücü kalmamıştır ve gelecektede giderek azalacaktır. Şuan internet ve Tv iletişimin yükselen yeni gözdeleri.

  Gazete:
  Politika, ekonomi, kültür ve daha başka konularda haber ve bilgi vermek için, yorumlu ya da yorumsuz, her gün ya da belirli zaman aralıklarıyla çıkarılan gazeteler günlük ve basılı olduğu için kalıcı, arşivlenebilir bir kitle iletişim aracıdır Gazeteler, değişik okur kitlesine seslenerek kamu oyu da oluşturabilmektedir.

  Dergi:
  Düzenli aralıklarla yayınlanan, değişik ilgi alanlarına hitap eden, deneme, makale, inceleme, araştırma ve eleştiri gibi yazılar, değişik edebi türleri ya da belirli konulara yönelik derlemeleri içeren ve genellikle resimli olan basılı yayınlardır Dergiler alanlarına göre; toplumu bilinçlendiren medya iletişim araçlarındandır Dergiler, gazeteler gibi günlük yayımlanmayıp, periyodik olarak haftalık, aylık, üç aylık vb aralarla yayınlanmaktadır Dergiler değişik hedef kitlelere yönelmektedir Örneğin; hukuk dergisi, ekonomi dergisi, kadın dergisi gibi Ekonomiyi ilgilendiren bir konu, kadın dergisine gönderilirse yayınlanmaması muhtemeldir Dergiler halkla ilişkiler uzmanının özel kitlelere ulaşması gerektiğinde işini kolaylaştırır. Çünkü verilecek mesajlar daha kolay işlenebilecek, kitlelere daha kolay ulaşabilecektir
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Televizyon:
  Televizyonun kolay ulaşılabilir bir "kaynak" olması, kullanılan etkili görsel ve işitsel öğelerle etkisinin yüksek olması, her evde, işyerinde ve cep telefonlarında bile kolayca ulaşılır olması televizyonun hem iyi hem de kötü etki yapmasına yol açar. İyi yanı kolay ve hızlıca gündemi takip edebilmek ve çeşitli kanalların olması da farklı bakış açılarını yakalayabilmektir. Günümüzde televizyon yayıncılığının ilk amacı, reklam ve ticaret üzerine kuruludur. Ayrıca, toplumda psikolojik etkisi de oluşmuş ve televizyon bağımlılığı olarak tabir edilen bir rahatsızlık ortaya çıkmıştır.

  İnternet:
  İnternet, doğru kullanıldığında hemen hemen var olan tüm ansiklopedik bilgiye, habere, her türlü ilgi alanında bilgilenmeye yarayan, aynı zamanda haberleşmede de kullanılan bir araçtır.
  Ancak, internetin yaygınlaşması sonucu her gün milyonlarca insanın hiç tanımadığı insanlarla şahsi bilgilerini paylaşması, internetin dikkatsiz kullanımı, kimlik bilgilerinin çalınması ya da polisiye olaylara istemeden karışmak gibi sonuçlar doğurabilmektedir.
   

Sayfayı Paylaş