Galileo Galilei Yaşadığı Yer Ve Yüzyıl

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 10 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Galileo Galilei'nin Yaşadığı Yüzyıl ve Yer Neresidir?

  Galileo Galilei (d. 15 Şubat 1564 – ö. 8 Ocak 1642), İtalyan astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçi dir. Rönesans'ın bilimsel devrimine büyük katkıda bulunan bilim insanına “gözlemsel astronominin babası”, “modern fiziğin babası” ve “bilimin babası” gibi isimler takılmıştır. Gözlemsel astronomiye katkılarının arasında Venüs'ün evrelerinin teleskopik kanıtı, Jüpiter'in en büyük dört uydusunun keşfi (Galileo'nun uyduları adı verilmiştir) ve güneş lekelerinin gözlemi ve analizi bulunmaktadır. Galileo ayrıca uygulamalı bilim ve teknoloji alanında da çalışmış ve geliştirilmiş bir askeri pusula ve başka aletler icat etmiştir.

  Galileo Galilei fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozoftur. Galileo 15 Şubat 1564′te İtalya’nın Pisa şehri nde doğdu. Galileo Pisa Üniversitesi’ndeki eğitimi sırasında tıp dalından vazgeçti ve felsefe ile matematik çalışmaya karar verdi.1589′da Pisa Üniversitesi’nde matematik profesörü oldu, 1592′de Padua Üniversitesi’ne geçti ve 1610 yılına kadar burada kaldı.

  [​IMG]

  1609 yılında Hollanda’da teleskobun icadını öğrendi ve ertesi yıl daha üstün bir teleskop geliştirdi. Sonrasında Ay’ın yüzeyi, Güneş’teki lekeleri, Jüpiter’in uydularını keşfetti.Gökbilimi çalışmaları Galileo’yu oldukça ünlü yapmıştı. Galileo 8 Ocak 1642′de hayatını kaybetti.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 14 Kasım 2016

Sayfayı Paylaş