Galileo Galilei İlgilendiği Alanlar

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 9 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Galileo Galilei İlgilendiği ve Çalışma Yaptığı Alanlar

  Galileo Galilei 15 Şubat 1564 - 8 Ocak 1642 İtalyan fizikçi, matematikçi, gökbilimci ve filozof.

  Galileo hem yüzyıllardır hakim olan Aristoteles akımından, hem de Kutsal Kitap'tan şüphe duyarak Orta Çağ'daki bilim anlayışında devrim yaratmıştır. İtalya'nın Pisa kentinde dünyaya gelen Galileo, ilk önce tıp eğitimine başlamış, sonra ilgisi matematik ve felsefeye dönmüştür.

  25 yaşında Matematik profesörü olan Galileo, genç yaşlarından itibaren hareket hakkında kendi başına deneyler yapmaya başlamıştır.

  Yaşamı İtalya'nın Pisa kentinde 1564'de dünyaya geldi.

  Öğrenimini bu kentte tamamladı. Çok erken yaşlardan itibaren matematikte başarılıydı.

  İtalya'nın öndegelen matematikçilerinden biri oldu. Hayatı boyunca mekanik bilimi, mercekler ve astronomiyle ilgilendi, birçok icatlar yaptı.

  1609 yılında yaptığı teleskopla birçok astronomik gözlem gerçekleştirdi. Bunların arasında Ay'ın yüzeyindeki kraterlerin ilk kez tespit edilmesi de vardı.

  Galilei 7 Ocak 1610 akşamı, kendi yaptığı teleskobuyla Jüpiter'i incelerken, gezegenin yakınında 3 küçük ve parlak yıldız gördü. Böyle birşey beklemediği için bir hayli şaşırmıştı. Onların, diğerleri gibi birer yıldız olduğunu düşündü. Ertesi akşam yine Jüpiter'i gözlemledi. 3 küçük yıldız bu kez Jüpiter'in batısına geçmiş ve gezegene daha fazla yaklaşmıştı.

  O zaman bunların yıldız değil, Jüpiter'in etrafında dönen gezegenler olduğunu anladı. Sonra bu gezegenlerin bir dördüncüsünü daha keşfetti. Böylece Jüpiter'in ilk 4 uydusu keşfedilmiş oldu.

  Bilim dünyası, Jüpiter'in 4 uydusunu Galilei'nin keşfettiğini kabul eder. Ancak bu uydulara isimlerini 1614 yılında Simon Marius verdi. Uydulara mitolojiden alınan, Io, Europa,Ganymede ve Callisto adları verildi.

  Mikroskop Galilei teleskoptan daha küçük ölçülerde bir silindire yine mercekler yerleştirerek occhialino adını verdiği mikroskopu yaptı.

  1619 - 1624 yılları arasında bu aletten çok sayıda üretti. Termoskop Galilei, 1597 yılında sıcağı ve soğuğu ölçmek için bir alet yaptı.

  [​IMG]
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 14 Kasım 2016

Sayfayı Paylaş