Gaita Kaçırma Nedenleri, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 3 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Gaita Kaçırma Nedenleri, Tedavisi
  Makattan gaz ve gaita kaçırmaya ANAL İNKONTİNANS denir. İnkontinansın derecesi hafif gaz kaçırmadan, sıvı ve hatta katı gaitayı bile tutamamaya kadar değişen geniş bir yelpazeyi kapsar. Çok sık karşılaşılan bir problem olmasına karşın hastalar genellikle bilgisizlik, ihmal ve en önemlisi utanma gibi nedenlerle hekime başvurmazlar. A.B.D. Illinois Üniversitesinde yapılan bir araştırmada genel toplumda gaz- gaita kaçırma sıklığı % 2.2 olarak bulunmuştur. Bunlarında % 60 ı kadın olarak saptanmıştır.

  Nedenleri
  - Anüs etrafındaki büzücü kasların bir şekilde yaralanması, gücünü kaybetmesi sonucu oluşur.
  - İleri yaş (65-70 in üstü)
  - Anüs bölgesinde yapılan yanlış operasyonlar (özellikle hemoroid ve fistül ameliyatları).
  - Anüs bölgesi infeksiyonlarında,
  - Anüs kaslarına olan travmalarda
  - Rektumun anüsden dışarı sakması (REKTAL PROLAPSUS) durumlarında,
  - Doğum sırasında oluşan yaralanmalarda,
  - Çok doğurmuş kişilerde,
  - Nörolojik bozukluklarda, nal inkontinans görülebilir.

  Teşhis: Burada teşhisten amaç makat (anüs) kaslarının durumunu ortaya koymak için yapılacak çalışmalardır. Çünkü kaslardaki harabiyete göre ameliyat yapılacaktır. Bu nedenlede şu tetkikler yapılmalıdır; Anüs ve rektumun basınç (manometrik) ölçümleri, EMG tetkiki ve endorektal ulrasonografi tetkikidir.

  Tedavisi. Herşeyden önce bu hastaların çekinmeden cerraha başvurması gerekmektedir. Anal bölgenin yukarıdaki tetkiklerle iyi bir değerlendirilmesi yapıldıktan sonra hafif durumlarda bazı egzersizler ve ilaçlarla, ileri durumlarda ise tekniğine uygun yapılacak ameliyatlarla gayet iyi sonuçlar alınmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş