Futbolda Oyun Sistemleri

Konusu 'Spor Sayfası' forumundadır ve EmRe tarafından 13 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Futbolda Oyun Sistemleri
  Sistem, amaca ulasmak için bir bütünle ilgili çesitli parçalarin biraraya getirilmesidir. Futbol oyun sistemleri 10 ana baslik altinda toplanir.

  1. Klasik sistem: Futbol, ilk oynanmaya basladiginda 10 oyuncunun amaci da gol atmakti; fakat bu durumda oyuncular çok yoruluyor ve gol atamiyorlardi ve asagidaki sistem gelistirildi:
  1 (Kaleci)
  2 (Sagbek) 3 (Solbek)
  4 (Saghaf) 5 (Satrhaf) 6 (Solhaf)
  7 (Sagaçik) 8 (Sagiç)
  9 (Santrafor) 10 (Soliç) 11 (Solaçik)

  2. Sürgü sistemi: Bu sistemde kalecinin önünde savunmanin son kademesi olan bir bek ve onun hemen önünde, rakip santraforu marke eden bir baska bek bulunur. 4 ve 6 numarali haflar açiklari kontrol ederken, 5 numarali haf hücuma yardim eder. Forvet ise 4 oyuncudan olusur. Son zamanlarda kullanilmaya baslanan 4-2-4 sistemine benzer.
  3. Diyagonal sistem: Bu sistem adini, oyunculari alanda sürekli hareket halinde olup hayali diyagonaller çizmesinden almistir; fakat bu sistem ideal bir sistem olmadigi için kullanilmamaktadir.
  4. WM sistemi: Bu sistemde rakip takim haflarinin ofsaytla sagladiklari avantajin önüne geçmek için 3 bek görevlendirilmis ve hücum ve savunma, arka saha oyunculari ile desteklenmistir.
  1
  3 5 2
  6 4
  10 8
  11 9 7

  5. Mezzo sistemi: Klasik sistem ve WM’nin bir karisimidir. Günümüzde kullamilmayan bir sistemdir.
  6. Beton sistemi: WM’nin degisik bir uygulamasidir. Bütün defansin gerisinde serbest olarak görevlendirilen bir forvet vardir.
  7. Catenoccio sistemi: Sürgü sisteminin degisik bir uygulanisidir. Günümüzde kullanilmakatadir. turkeyarena.net
  8. 4-2-4 sistemi: Oyunculari, savunma, orta ve hücum oyunculari olarak ayiran bir sistemdir. Kalecinin önündeki hat üzerinde ortada yer alanlar çift santrhaf olarak görev yapar. Bunlardan genellikle biraz daha ileri kayarak oynayan ve hava toplarini kesenlere stoper denir. Libero olarak tanimlanan ve genellikle daha geride kalarak defanstan seken veyageçen toplara mühdahale eden oyuncuya süpürücü denmektedir. 2 orta saha oyuncusu oyunu kurar ve defansi etkin hale getirir. Öndeki 4 forvet de hücumda yer alir.
  9. 4-3-3 sistemi: Defansin ön plana çiktigi bu sistemde liberoya büyük görevler düsmektedir. Liberonun yardimi ile degisken hücum organizasyonunun kurulabildigi bu sistemde, oyunu defanstan kurm avantaji da vardir. Forvetlerin hücumlari ve orta saha oyuncularinin rakip kaleye süratle sizmalari takimi gole götürür.
  10. 3-5-2 sistemi: Bu sistemde libero, stoper ve bek görevlerinin yanisira hücum fonksiyonlarinda da yer alir. Bu sistemde orta saha agirlik kazanmistir ve ilk amaç, gol atmaktir. Bu sistem sayesinde savunma bölgesinde degisken hücum olanaklari gelisirken, top kazanildiktan sonra hücuma geçme olanaklari artar ve bos alanlar elde edilir.
   


Sayfayı Paylaş