Futbol Puan Eşitliğinde İngiltere Liginde

Konusu 'Spor Sayfası' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Futbol Puan Eşitliğinde İngiltere'de Averaj

  Play-off sistemi İngiltere'de, ikinci lige denk gelen Championship'te de kullanılıyor. 24 takımlı ligde sezonu ilk iki sırada tamamlayan takımlar, doğrudan Premier League'e çıkıyor. Bu iki takımın ardındaki 4 takım ise çift ayaklı eleme usülü play-off maçları oynuyor. Play-off finalini kazanan ekip ise Premier League'e yükselen 3. takım oluyor.

  Gol averajı ve iki takım arasındaki ikili averaj.

  UEFA’ya bağlı 51 en üst seviyedeki ligin büyük bir çoğunluğu gol averajı yöntemini uyguluyor. Bundesliga, Premier Lig ve Fransa Ligue 1 gibi Avrupa’nın önde gelen ligleri başta olmak üzere 49 ligin 28’inde halen gol averajı yöntemi uygulanmakta. Gol averajının da eşit olduğu hallerde daha çok gol atan takım üst sıraya yerleşiyor.

  Bu 49 ligin 17’sinde ise görece daha yeni bir metot olan ve ülkemizde de uygulanan ikili averaj metodu puanı eşit iki takım arasında belirleyici oluyor. Bu metotta puanları eşit iki takımın sezon sonundaki yerini belirlemek için sezon içinde oynadıkları maçlarda daha üstün olan takım üst sıraya yerleşiyor. Bunun da eşitliği halinde gol averajına bakılıyor.
   


Sayfayı Paylaş