Futbol ile ilgili Filmler

Konusu 'Spor Sayfası' forumundadır ve EmRe tarafından 21 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Futbolla ilgili filmler

  100 Yıllık Sevda
  100 Yıllık Sevda Galatasaray Spor Kulübü'nün yüzüncü yılı sebebiyle hazırlanan tarihi belgeseldir. Mehmet Ali Birand imzalı olarak DVD ve VCD formatında 2006 yılında çıkmıştır.

  Belgeselin yönetmeni deneyimli televizyoncu Mehmet Polat'tır. Çekimde 225 kasetlik söyleşi yapılmıştır. Film de yaklaşık dört saat sürmektedir. Çekimleri sadece Türkiye'de değil, yurtdışında da yapılmıştır. İsviçre, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan ve Almanya'da yaşayan eski Galatasaraylılar'la söyleşiler içermektedir. Kişisel arşivlerde kalmış, tarihi önemdeki pek çok belge de bu filmle gün ışığına çıkarılmıştır. Belgeselin büyük bölümü doğal olarak futbol takımına ayrılmakla birlikte, diğer amatör branşların tarihine de değinilmektedir.

  [​IMG]
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Goal 3
  Goal! 3: Taking on the World (Dünya'yı Sallamak) ,Gol film üçlemesinin 3. filmidir. İlk iki filmde olduğu gibi 3. filmde de yönetmenliği Steve Renolds, senaryo ve yapımcılığı ise Mike Jefferies üstlenmiştir. İlk iki filmden farklı olarak 3. film sinemalarda oynamayacaktır. Ama 15 Haziran 2009'da İngiltere'de DVD ve Blu-Ray olarak satışa sunulacaktır. Bu filmde Tamer Hassan isimli bir Kıbrıs Türk'ü de rol almaktadır.

  Konusu
  Serinin üçüncü ve son filminde konu bu sefer Dünya kupasında geçmektedir.Filmin kadrosuna 2 yeni oyuncu eklenmiştir. 2006 Dünya Kupası Finalleri'nde ise İngiltere oyuncuları Charlie Braithwaite (Leo Gregory) ve Liam Adams (JJ Feild) gibi dünyanın en büyük futbol organizasyonunda başarıya odaklanmıştır. Santi Dünya Kupasında madalya kazanmaya odaklanmıştır. Aynı zamanda, İngiliz oyuncular Charlie and Liam da İngiltere'nin “40 yıllık bekleyişini” bitirmeye kararlıdır. Bu 3 karizmatik oyuncunun, başarıya giden yolu zorluklarla doludur. Ayrıca bu üçünün de saha dışındaki meseleleri onları saha içinde etkilemektedir.Santiego Munez talihsizlik sonucu bir trafik kazasığla sakatlanır.Ve oyuncusu olduğu Meksika milli takımında oynayamaz Dünya Kupasının futbol dolu anlarıyla birlikte saha dışında futbolcuların da bir hayatı olduğunu; taraftarın beklentilerini, holiganları bu filmde izlenecektir.

  Oyuncular
  Kuno Becker (Santiago Munez)
  Alessandro Nivola (Gavin Harris)
  Gary Lewis (Mal Braithwaite)
  Míriam Colón (Santi'nin Babaannesi)
  Leo Gregory .... (Charlie Braithwaite)
  JJ Feild .... (Liam Adams]])
  Nick Moran .... (Nick Ashworth)
  Tamer Hassan (Ronnie]])
  Kasia Smutniak .... (Sophia Rossi)
  Anya Lahiri .... (June)
  Craig Heaney (Phil)
  Jack McBride (Walter)
  Christopher Fairbank (Foghorn)
  Mike Elliott (Gordon)

  Rol Alan Futbolcular
  David Beckham
  Cristiano Ronaldo
  Shane Smeltz
  Robinho
  Ronaldinho
  Andrés Iniesta
  Tim Cahill
  Shunsuke Nakamura
  Bastian Schweinsteiger
  Wayne Rooney
  Steven Gerrard
  Gerardo Torrado
  Rafael Márquez
  Rio Ferdinand
  John Terry
  Michael Owen
  Ashley Cole
   
 3. EmRe Well-Known Member

  Gol Kralı (film)
  Gol Kralı, Aziz Nesin'in aynı adlı romanından beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin başrollerinde Kemal Sunal ve Suna Yıldızoğlu oynamaktadır. Filmde sevgilisine kendisini beğendirmek için futbolcu olmaya uğraşan Sait'in yaşadığı komik olaylar anlatılıyor.

  Yönetmen: Kartal Tibet
  Yapımcı: Memduh Ün
  Senarist: Osman F. Seden, Memduh Ün, Kartal Tibet, Bülent Oran
  Oyuncular: Kemal Sunal, Suna Yıldızoğlu, Suzan Avcı, Reha Yurdakul
  Görüntü yönetmeni: Orhan Oğuz
  Kurgu: Necdet Tok
  Stüdyo: Uğur Film
  Yapım yılı: 1980, Türkiye
  Dil: Türkçe

  [​IMG]
   
 4. EmRe Well-Known Member

  Unutulmaz Maçlar
  Unutulmaz Maçlar, Galatasaray Spor Kulübü'nün bazı önemli maçlarını belgesel formatında ve hikâyeleriyle beraber anlatan bir filmdir. Mehmet Ali Birand imzalı olarak DVD ve VCD formatında çıkmıştır.

  230 dakika uzunluğundaki Unutulmaz Maçlar belgeseli, Mehmet Ali Birand ve TV ekibi tarafından bir yıla yakın süren uzun çalışmanın ardından hazırlanmıştır. Galatasaray'ın 100 yıllık tarihini anlatan belgeselin mutfaktan çıkan ilk ürünü olan Unutulmaz Maçlar'da, 23 maç ayrı bölümler halinde işleniyor.

  Belgeselde maçlar, sadece orijinal televizyon sunucusu ve görüntüleriyle değil aynı zamanda öncesi ve sonrası yaşananlarla birlikte veriliyor. Her maçın öne çıkan kahramanları, gol atanlar, dönemin yöneticilerinin o maç sırasında yaşadıkları anlatılıyor.

  Galatasaray'ın resmi lisanslı ürünü olan Unutulmaz Maçlar belgeseli, yayınlandıktan kısa süre sonra 4. baskısını yapıp 120 binlik satış rekoruna ulaşmıştır.

  [​IMG]

  Belgeselde yer alan maçlar
  Galatasaray-Eskişehirspor
  Neuchâtel Xamax-Galatasaray
  Galatasaray-Neuchâtel Xamax
  Galatasaray-Monaco
  Monaco-Galatasaray
  Manchester United-Galatasaray
  Galatasaray-Barcelona
  Juventus-Galatasaray
  Galatasaray-Athletic Bilbao
  Galatasaray-Juventus
  Galatasaray-Milan
  Bologna-Galatasaray
  Galatasaray-Bologna
  Borussia Dortmund-Galatasaray
  Galatasaray-Borussia Dortmund
  Real Mallorca-Galatasaray
  Galatasaray-Real Mallorca
  Galatasaray-Leeds United
  Leeds United-Galatasaray
  Galatasaray-Arsenal
  Real Madrid-Galatasaray
  Galatasaray-Monaco
  Galatasaray-Real Madrid
   
 5. EmRe Well-Known Member

  Şaolin Futbolu (film)
  Şaolin Futbolu, Hong Konglu tanınmış komedyen, oyuncu ve yönetmen Stephen Chow tarafından yönetilmiş, 2001 yılı yapımı bir komedi filmidir.

  Film Konusu
  Film, ustası olduğu Şaolin Kung Fu'nun nimetlerini dünyaya anlatmayı kendisine görev edinmiş Sing'in (Stephen Chow) hikâyesini anlatır. Sing, günlük yaşamında karşılaştığı kişilere çeşitli Şaolin Kung Fu teknikleri üzerinden tavsiyelerde bulunarak ve bazen de bu görüşlerini komik şarkılar ve danslarla süsleyerek, bu eski dövüş sanatını yaygınlaştırabilmek için uğraş vermektedir. Bir gün karşılaştığı futbol koçu Fung (Ng Man Tat) ise Sing'e yeteneklerini futbol ile harmanlaması fikrini verir. Böylece, Sing'in Şaolin kardeşi ve Şaolin öğrencisi olan arkadaşlarını da yanlarına alan Sing ve Fung, yenilmez bir futbol takımı oluşturmak üzere işe koyulurlar. Turnuvada üst üste başarılı sonuçlar alarak hem halkın ilgisini çekerler hem de finale kadar yükselerek koç Fung'un futbol hayatını söndüren kişiden intikam alma fırsatını da yakalarlar.

  [​IMG]
   
 6. EmRe Well-Known Member

  Lanet Takım
  Lanet Takım (İngilizce: The Damned United), 2009 yapımı Britanya dram filmi. Michael Sheen ile Jim Broadbent'in başrollerini paylaştığı filmin senaryo yazarlığını yapan Peter Morgan senaryoyu, David Peace'in çok satan kitaplar listesine giren ve gerçek bir olaydan esinlenerek yazılan The Damned Utd kitabından uyarlamıştır. Brian Clough'un Leeds Unted kulübünde teknik direktörlük yaptığı 44 günlük süreci geçmişe de dönüşlerle anlatan filmin yönetmenliğini ise Tom Hooper üstlenmiştir. Film, ABD'de 25 Eylül 2009'da vizyona girmiştir. Film, teknik direktörün ruh halini, futbol başkanlarının konumunu, takımların oyuncu tarzlarını ve daha nicesini masaya yatırarak sistemi incelerken futbol sahnelerinin fazlaca üzerinde durmamıştır. Film 44 günlük yaşanan teknik direktörlük macerasının üzerine kurulu olsa da onun arka planını da birkaç geriye dönüşle belirtmektedir.

  [​IMG]
   
 7. EmRe Well-Known Member

  Eski Açık Sarı Desene
  Eski Açık Sarı Desene, Galatasaray'ın profesyonel futbol takımının 2002-03 ve 2003-04 sezonunda oynadığı maçların arka plânlarını anlatan belgesel türündeki film. Yönetmenliğini Ömer Ali Kazma üstlenmiştir.

  [​IMG]
   
 8. EmRe Well-Known Member

  Futbol AŞ
  Futbol AŞ (İngilizce: The Football Factory), 2004 yapımı Britanya dram filmi. Danny Dyer ile Frank Harper'ın başrollerini paylaştığı filmin yönetmenliğini Nick Love üstlenmiştir. Filmin senaryosu John King'in aynı isimdeki romanından alınmıştır. Chelsea taraftarlarının Millwall düşmanlığı üzerinden giden film, Birleşik Krallık'ta 25 Eylül 2009'da vizyona girmiştir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş