FujiFilm FinePix S100fs

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 10 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. pult Well-Known Member


  FujiFilm FinePix S100fs

  [​IMG]
  Bu gün foto malzemeleri satan bir yere gittim slr-lik makinelerin olduğu bölümde gözüme fujifilm'in son bombası S100fs ilişti,görevliden istedim bakmak için bakmaz olaydım hala aklımda ne kadar güzel bir iş çıkarmış fujifilm,makinenin görüntüsü objektifi tam bir D-SLR makine görüntüsünde,ve özellik olarakta hiçte geri kalmıyor hatta bazı durumlarda üstün bile,gelelim fiyatına duyunca inanamadım sadece 550$alkış02.

  Super CCD görüntü sensörü kullanılmış. Super CCD VIII HR sensör üzerindeki 11.1 megapiksel çözünürlüklü resim verisi yeni RP (Real Photo) III görüntü işlemci ile işleniyor. Kameranın çok özel bir yönü ise % 400 oranında veya 2 stop arttırılabilen dinamik alanı. S5Pro dijital SLR modelini bir kenara koyarsak Fujifilm FinePix S100fs fotoğraf makinesi bu özelliği sunan ilk model olma özelliği taşıyor. Ayrıca, refleks modellerden alınan film simülasyonu özelliği de dikkat çekici; kameranın model numarasının ardındaki 'fs' ibaresi buna işaret ediyor. Tüm bu özellikler S5Pro modelinde büyük beğeni görmüştü ve Fujifilm'in bu özelliklere S100fs gibi türler arasında köprü görevi gören modellerinde de yer vermesi mükemmel bir adım.

  Bir fotoğraf makinesinin megazum sınıfında değerlendirilebilmesi için odak uzaklık değerlerinin geniş bir aralığa sahip olması gerekir. Fujifilm FinePix S100fs modeli kesinlikle bu değerlere sahip. Kameranın 14.3x optik zum yeteneği bulunuyor. Sevindirici olan ise odak uzaklık değerlerinin 28 mm geniş açıdan başlayarak 400 mm'ye uzanması. Bu değer aralığı Fujifilm S100fs'nin gerçekten çok yönlü bir model olmasını sağlıyor. Bu odak uzaklık değerleriyle fotoğrafı çekilemeyecek herhangi bir şey düşünemiyorum. Yüksek odak uzaklık değerlerindeki çekimlerde fotoğrafı çeken kimsenin elinin hareketlerinden kaynaklanan bulanıklık riski ortaya çıkar, Fujifilm bu yüzden bu modelinde çift görüntü sabitleyici sistem kullanmış. Bu sistemin bir kısmı, ISO ışık hassasiyetinin yükseltilerek daha hızlı çekim hızlarına ulaşılmasından ve böylece hareketin dondurulmasından oluşuyor. Gerçi, buna gerçek anlamda bir görüntü sabitleme denemez. Ama burada ilk defa Fujifilm'in megazum modellerinde fiziki görüntü sabitleyiciye de yer verdiğini görüyoruz. Bu sistemde, objektifteki 'yüzen öğeler' kameranın hareketlerini dengeliyorlar.

  Kısacası bravo fujifilm diyorum bu fiyata böyle bir makine inanılmaz,ben bu makineyi almazsam gözüm arkada giderim kesin:D
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  slr-like mı bu makine şimdi slr den farkı ne çok benziyor slr makinelere
   
 3. pult Well-Known Member

  Evet genel yapısı benziyor,ama özellik olarak SLR makinelerden ayıran lensin değişmemesi ve kısıtlı manuel ayarlar.
   
 4. BaRıŞ Well-Known Member

  bu manuel ayarları pek anlamayız ozaman slr-like mı tavsiye edersiniz, yoksa almışken slr al öğrenirsinmi dersin pult hocam, ayrıca bu makine güzelmiş slr-like olarak
   
 5. pult Well-Known Member

  S100fs bir çok D-SLR modelinden daha yetenekli diyebilirim,nedeni üzerindeki lens ve sensör çok başarılı ama değiştirilemez kötü tarafıda bu,D-SLR makineler yapı olarak sensör olarak donanım olarak değiştirilebilir objektif olarak tabiki pro ve amatör fotoğrafcıların tercihi.

  Eğer niyetin bir makine almaksa ve bana sorarsan giriş seviyesi bir D-SLR almaktansa bu makineyi al daha iyi derim,nedeni Üzerindeki lens makro,telefoto,manzara,geniş açı olarak çok başarılı bu makineyle öğrendikten sonra D-SLR geçebilirsin.
  Tabiki D-SLR alarakta başlayabilirsin ama makinenin üzerindeki lens çok kısıtlı olacak genelde 18-55 bir lens oluyor bu,bir müddet sonra yeterli gelmeyecek ve lensler çok pahalı buda + maliyet demek.
   
 6. GamZe Moderator

  özellik olarak pek anlamam ama görünüm olarak çok şık bir makine.
   
 7. pult Well-Known Member

  Görüntüsüde güzel özelliğide yani dört dötlük denebilirtpx
   

Sayfayı Paylaş