Frod Fiesta ST sürüş izlenimi

Konusu 'Ford' forumundadır ve oguzturk tarafından 5 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  turkeyarena.com

  'Tek farkım çizgilerim değil!’

  [​IMG]

  Yolda neredeyse 'minik bir güç fıçısı’ şeklinde dolaşan Fiesta ST, sadece çizgileriyle değil, performansı ve yol tutuşuyla da farklı olduğunu gözler önüne seriyor...

  Ford’un Türkiye’de bir-iki ay önce satılmaya başlanan “adrenalin takımı”nın üyelerinden biri kendisi... Bunu sadece üzerinde bulunan beyaz çizgileriyle anlatmıyor. Elbette bunu, kaputunun altında bulunan ve sadece onun için mevcut motorlardan geliştirilen makine sayesinde gösteriyor. Ne de olsa, Ford’un motorsporlarından sorumlu ekibi M-Sport ve Ford Avrupa’nın performanslı yol otomobillerinden sorumlu bölümü TeamRS’in ortak bebeği. Aynı zamanda da mazisi bir-iki yıla dayanan TeamRS’in ilk çocuğu...
  Efendim aracın sonundaki “ST” kısaltması, “Sports Technology” (Spor Teknolojisi) kelimelerinin baş harflerinden gelmekte. Bu nedenle hayli havalı bir giriş yapıyor aleme. Üstelik, Fiesta’nın bu tip bir performanslı model mirası da eklenince...

  Dışarıdan pek gösterişli

  Tasarım açısından bakıldığında, standart üç kapılı Fiesta gibi

  [​IMG]

  duran ST, kendisini diğerlerinden ayıran unsurların pek çoğunu dışında taşıyor.
  Daha önden bakışınızda, kocaman ağızlı (hava girişi aslında) tamponuyla dikkatinizi çekmemesi imkansız. Bunu, alaşım jantlar, düşük profilli geniş lastikler, kapı altındaki minik fiber etek izliyor. Arkadaysa yine performansını belli eden farklı tasarım tampon, biraz daha büyük krom kaplı egzost çıkışı ve tabii ki aşırı belirgin şekilde duran arka cam üzerindeki spoiler tamamlıyor.

  Bunları bir kenara bırakırsanız, aracın asıl farkı, isteğe bağlı donanım olarak sunulan beyaz şeritlerinde yatıyor. Nitekim, ön tamponundan, arka tamponunun eteklerine kadar uzanan bu şerit, “Ben farklıyım!” demenin en kısa yolu. Arkasındaki “ST” lofosu filan ise bana göre solda sıfır kalıyor...

  Eh, içine sportif ST logolu koltuklar ve alüminyum pedal kiti konulmuş, ama yine de dışındaki unsurlar kadar kendini farkettirmiyor gibi geldi.

  Yarışçı abilerden performans

  Tabii göze hitap eden bu çizgilerin “içi” boş bırakılmamış. Kaputunun altında, 2.0 lt hacimli, iyi ses veren, 150 HP gücünde bir motor bulunuyor.

  [​IMG]

  Bu motor, TeamRS’in ellerinden geçmiş. Tork değerleri ve bir
  miktar da gücü artırılan motor, özel egzost manifoldu gibi etkenlerle “gür sesli, güçlü” hale gelmiş. 5 ileri manuel şanzıman ise, kısa oranlı. Bu, elbette ki, motora biraz daha nefes vermiş. Sonuçta ara hızlanmalarda tam farkedilmese de, özellikle ilk kalkışta zevk veren bir otomobil ortaya çıkmış. 0-100 km/s hızlanması 8.0 saniye civarında gerçekleşirken, 200 km/s’nin biraz üzerinde azami sürate sahip. Yakıt tüketimiyse, biraz karışık. Nitekim ortalama yakıt tüketimi, fabrika tarafından 90 km/s sabit hızda 7.4 lt olarak verilse de, klimalı-klimasız, efendi kullanım-yaramazlık gibi farklı koşullar altında değişebiliyor. Biz, karma kullanımla, bir depoyla 450 km civarında yol gittik. Hep söylerim... Herşey, sağ ayağınıza bağlı!

  Evet, bu söz, Fiesta ST için tamamen doğru bir tanım. Zaten konforu değil, performansı için alınacak bir otomobil olduğundan, sert süspansiyonunu baştan kabul etmeniz gerekiyor. Tabii şayet evliyseniz, bunu aile bireylerine defalarca açıklamanız gerekebilir.

  Bu sert süspansiyon ayarları sayesinde araç, virajlarda yol tutuş konusunda üzerine düşeni yapıyor. Tabii bir de, yine isteğe bağlı sunulan ESP de olunca... Bunun yanında, direksiyon sisteminin de, aracın performansına uygun olarak ayarlandığını da söylemekte yarar var. Fiyatı anahtar teslimi 41 bin YTL civarında. Ancak opsiyonları da üzerine koyarsanız, 43 bin YTL’yi buluyor. Yine de perfomanslı bir araç için, makul görünmekte. </B>Neleri var?

  Test aracımızda sunroof harici hemen hemen tüm donanımlar mevcuttu. Otomatik klima, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalar, sürücü ve yan hava yastıkları, beyaz şeritler, ABS+EBD, ESP, elektrikli ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, deri-kumaş karışımı spor koltuklar, deri kaplı ST logolu deri direksiyon simidi, alüminyum pedal kiti.
   


Sayfayı Paylaş